آغاز آتش بس 72 ساعته در غزه

غزه 93,حماس

تهران- ایرنا- آتش بس 72 ساعته میان رژیم صهیونیستی و گروه های مقاومت فلسطینی در نوار غزه از ساعت 8 صبح امروز (جمعه) به وقت محلی به مرحله اجرا درآمد.

به گزارش خبرگزاری ˈرویترزˈ، کری و ˈبان کی مونˈ دبیرکل سازمان ملل متحد در نخستین ساعات امروز (جمعه) پس از رایزنی های فشرده با مقامات فلسطینی، رژیم صهیونیستی، و برخی نقش آفرینان منطقه ای، در بیانیه ای مشترک از توافق بر سر یک آتش بس 72 ساعته در نوار غزه خبر دادند.

بر اساس این بیانیه، آتش بس مذکور از ساعت 8 بامداد امروز به وقت محلی آغاز شد.

به گزارش رویترز، یک مقام صهیونیست از موافقت رژیم صهیونیستی با پیشنهاد آتش بس آمریکا و سازمان ملل و یک سخنگوی حماس نیز از پایبندی گروه های فلسطینی به این آتش بس خبر داده اند.

با این حال و با وجود پرشمار بودن تلفات غیرنظامیان فلسطینی در نتیجه حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی به غزه که در سایه بی تحرکی جامعه بین الملل افزایش یافته است، این رژیم تا ساعاتی پیش از اعلام خبر آتش بس نیز همچنان بر مواضع متجاوزانه اش در حمله به ساکنان بی دفاع غزه تاکید داشت.

نظامیان صهیونیست امروز صبح و پیش از اعلام خبر آتش بس، 14 غیرنظامی از جمله 8 نفر از اعضای یک خانواده را در منطقه غزه به شهادت رساندند.

در نخستین ساعات روز جمعه و به دنبال انتشار خبر آتش بس، وزارت خارجه مصر اعلام کرد که از رژیم صهیونیستی و تشکیلات خودگردان فلسطینی برای شرکت در مذاکرات قاهره دعوت کرده است.

به گفته یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا، مذاکرات درباره آتش بس به محض ورود هیات های مدعو آغاز خواهد شد.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از یک مقام حماس گزارش داد: انتظار می رود هیات اعزامی فلسطینیان که نمایندگان حماس در غزه را در بر خواهد داشت، هر لحظه راهی قاهره شود.

این خبرگزاری همچنین از عزیمت قریب الوقوع معاون ارشد وزیر خارجه آمریکا به قاهره خبر داد و به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی افزود: ˈویلیام برنزˈ دیپلمات کهنه کار آمریکایی به مصر سفر می کند تا در مذاکرات مرتبط با آتش بس سه روزه غزه که امروز جمعه به اجرا درامد، حضور یابد.

در این گزارش، هدف از سفر برنز به قاهره بررسی امکان تمدید آتش بس در غزه ذکر شده است.

این مقام ارشد آمریکایی که خواست نامش فاش نشود و از همراهان ˈجان کریˈ وزیر خارجه آمریکا در سفرش به هند است، تاکید کرد که تمدید آتش بس به طرف های درگیر و جدیت آنها در پای میز مذاکرات بستگی دارد.

رژیم صهیونیستی از تاریخ 8 ژوییه (17 تیرماه) تاکنون منطقه غزه را از زمین، دریا و هوا هدف حملات وحشیانه خود قرار داده است.

مقامات غزه می گویند دستکم یک هزار و 441 فلسطینی که اغلب غیرنظامی هستند، در این حملات به شهادت رسیده و در حدود 7 هزار نفر نیز زخمی شده اند.

در نتیجه ضد حمله های گروه های مقاومت فلسطینی نیز 61 نظامی صهیونیست به هلاکت رسیده و بییش از 400 نظامی دیگر زخمی شده اند.

خاورم**9156**2017
کد N419321