اردوغان: اسرائیل کارهای هیتلر را انجام می دهد

واحد مرکزی خبر نوشت:

نخست وزیر ترکیه با انتقاد شدید از رژیم صهیونیستی گفت: اسرائیل همان کارهایی را انجام می دهد که پیشتر هیتلر انجام می داد.

به گزارش مونیتورینگ اخبار خارجی واحد مرکزی خبر به نقل از بخش تصویری روزنامه ملیت ترکیه، رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه دیروز در سخنانی در همایش انتخاباتی در شهر وان در شرق ترکیه با بیان اینکه کنگره یهودی آمریکا نشان شجاعت را که ده سال پیش به وی اعطا کرده بود باز پس خواسته است، گفت : اگر شما از این ظلم از این نسل کشی و فاشیسم و از رژیمی که کودکان را به قتل می رساند، حمایت می کنید، من این نشان را به شما باز پس می دهم که بر سر خود بکوبید.
وی گفت: فریاد کودکان غزه فرشتگان را نیز به گریه می اندازد این فریادها بی پاسخ نخواهد ماند.
نخست وزیر ترکیه گفت: احزاب جمهوریت خلق و حرکت ملی به ما می گویند، سوریه و غزه را رها کن و از ترکمن ها حمایت کن. آنان از هیچ چیز مطلع نیستند ما همانگونه که دست یاری به سوی غزه دراز می کنیم به ترکمن های عراق و سوریه نیز کمک می کنیم.
اردوغان گفت: شاید سران احزاب حرکت ملی و دموکراتیک خلق ها مطلع نباشند اما برادران ما در این احزاب به خوبی مطلعند که ما چگونه به ترکمن ها و برادران کرد کمک می کنیم.
نخست وزیر ترکیه در بخش دیگری از سخنرانی خود تاکید کرد، چنانچه به ریاست جمهوری ترکیه انتخاب شود روند مبارزه با گروه طرفداران فتح الله گولن را همچنان با قاطعیت ادامه خواهد داد.
وی گفت: ما در برابر کسانی که امنیت ملی ترکیه را تهدید می کنند، خواهیم ایستاد.
اردوغان گفت: اگر به ریاست جمهوری ترکیه انتخاب شوم روند حل مسئله کردها را در ترکیه با قاطعیت و سرعت بیشتری ادامه خواهم داد.
نخست وزیر ترکیه گفت: دهه ها در ترکیه صحبت کردن به زبان کردی و آواز خواندن به این زبان ممنوع بود. اینکه کسی خود را کرد بنامد جرم تلقی می شد. اما اکنون شبکه تلویزیونی کردی به صورت 24 ساعته در ترکیه برنامه پخش می کند.

4949

کد N419196