ترور امام جماعت مسجد عیدگاه سین کیانگ چین

ترور,سین کیانگ

پکن – ایرنا – امام جماعت و رئیس مسجد ˈعیدگاهˈ در کاشغر چین که از بزرگترین مساجد منطقه خودمختار و مسلمان نشین سین کیانگ است در پی افزایش عملیات استقلال طلبان ترکستان شرقی در این کشور ترور شد.

به گزارش ایرنا، ˈجمعه طاهرˈ این امام جماعت 74 ساله مسجد پس از اقامه نماز صبح روز چهارشنبه مورد هجوم سه نفر قرار گرفت و کشته شد.

رادیو بین المللی چین روز جمعه اعلام کرد عاملان این ترور دستگیر شده اند و آیین تشییع جنازه این روحانی نیز برگزار شده است.

پلیس چین تحقیقات همه جانبه ای را برای شناسایی عاملان این ترور انجام داد.

مقامات محلی سین کیانگ گفته اند قتل ˈجمعه طاهرˈ با برنامه قبلی انجام شده و مظنونین مرتکب ˈقتل بی رحمانه ایˈ شده اند.

مقامات منطقه خودمختار سین کیانگ روز گذشته برای بررسی این موضوع نشستی اضطراری برگزار کردند.

رهبران مذهبی در چین توسط دولت انتخاب و محتوای سخنرانی ها را نیز دولت تعیین می کند و احتمال می رود این امام جماعت مسجد سین کیانگ توسط گروه استقلال طلب ترکستان شرقی ترور شده باشد.

ˈجمعه طاهرˈ چندی پیش خشونت ها و عملیات استقلال طلبان ترکستان شرقی و کشتار مردم تحت عنوان یک قوم و دین را محکوم کرده بود.

وی از سال 1983 تاکنون بارها به عنوان روحانی نمونه کاشغر و منطقه سین کیانگ برگزیده شده و از سال 2005 به عنوان نماینده مجلس ملی، معاون انجمن اسلامی منطقه کاشغر و سین کیانگ و چین فعالیت کرده است.

وی همچنین معاون کنفرانس مشورت سیاسی شهر کاشغر بود.

ˈجانگ چون شیانˈ دبیر حزبی منطقه خودمختار سین کیانگ چین با اشاره به مبارزه امام جماعت این مسجد با نیروهای افراط گرا، گفت: حمله وحشیانه و بی رحمانه تروریست ها به این روحانی نشانگر ذات ضد انسانی آن ها است.

مسجد عیدگاه نماد کاشغر، بزرگترین مسجد سین کیانگ چین و مرکز اصلی برگزاری مراسم اسلامی در این منطقه است.

عیدگاه به معنی جای نماز خواندن در عید است.

براثر حمله هفته جاری تروریست ها به ایستگاه های پلیس و ادارات دولتی در منطقه خودمختار و مسلمان نشین سین کیانگ چین نیز ده ها نفر کشته و زخمی شدند.

استقلال طلبان ترکستان شرقی که دولت چین آن ها را تروریست می داند روز دوشنبه هفته جاری با در دست داشتن سلاح سرد همچون کارد و تبر به مراکز دولتی و پلیس در دو بخش سین کیانگ حمله کردند و در مسیر فرار به وسایل نقلیه آسیب رسانده و آن ها را به آتش کشیدند.

بر اثر این حمله ده ها نفر از دو قوم ˈاویغورˈ و ˈهانˈ کشته و زخمی شدند. 31 دستگاه خودرو آسیب دید و شش دستگاه خودرو به آتش کشیده شد.

ده ها مهاجم نیز در حمله و تیراندازی افسران پلیس به ضرب گلوله کشته شدند.

دولت چین اعتقاد دارد گروه جدایی طلب ترکستان شرقی که در پی تاسیس دولت مستقلی در سین کیانگ است پشت عملیات تروریستی این کشور قرار دارد.

بازار شهر ارومچی مرکز منطقه خودمختار سین کیانگ چندی پیش شاهد یک انفجار بود که به کشته شدن 43 نفر و زخمی شدن بیش از 90 نفر منجر شد.

ایستگاه راه آهن شهر کونمینگ چین نیز سال گذشته میلادی شاهد حمله گروهی تروریست با چاقو به شهروندان این کشور بود که در نتیجه 29 تن کشته و 143 تن دیگر زخمی شدند.

آساق**1611
کد N419089