جوکار:

مجلس باید برای فعالیت گروه‌های سیاسی بسترسازی کند

پيشگيري از وقوع جرم,نقد و انتقاد,جرم

یک عضو کمیسیون امنیت مجلس گفت:‌ مجلس باید به طور جدی در رابطه با تعریف جرم سیاسی و چارچوب فعالیت‌های احزاب و گروه‌های سیاسی اقدام کند.

محمدصالح جوکار در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در رابطه با اینکه چطور می‌توان مانع از تبدیل فعالان سیاسی به مجرمان سیاسی شد، خاطرنشان کرد:‌ اصل موضوع این است که ما ثبات و پایداری را به عنوان محور اصلی حرکت خود در نظر بگیریم و بر این محور حرکت کنیم.

وی ادامه داد:‌ تمام احزاب و گروه‌های سیاسی اصول و بنیان‌هایی دارند که برای همه پذیرفته شده است ولی اگر این اصول تخریب شود حرکت آن‌ها از مسیر اصلی منحرف خواهد شد، ولی تا زمانی که این گروه‌ها در چارچوب اصول حرکت کنند شاهد وقوع مشکلاتی در جامعه نخواهیم بود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه در صورتی که نقدها در چارچوب اصول نظام باشند مساله‌ای به وجود نخواهد آمد تصریح کرد: ما نمی‌توانیم بگوییم خارج از این چارچوب وحدتی در کشور حاصل خواهد شد. زیرا وحدت در صورتی محقق می‌شود که ما چارچوب‌های کلان و اصلی نظام را بپذیریم و در این صورت است که همه می‌توانند در زیر چتر این اصول و بنیان‌های ثابت حرکت بکنند.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی گروه‌ها و احزاب سیاسی می‌توانند نظرات، علائق و ایده‌های مختلف خود را ارائه کنند، ولی همه این‌ها تا زمانی است که بحثی تبدیل به قانون نشود. چرا که پس از تصویب قانون نظرات فردی و یا گروهی در رابطه با آن بحث قابل قبول نیست و همه باید در مقابل قانون سر تعظیم فرود بیاورند.

جوکار در بخش دیگری از این گفت‌وگو با بیان اینکه ما هیچ مشکلی با ایجاد فضای باز برای انتقاد نداریم تاکید کرد: انتقادهایی که براساس همان سیاست‌های گفته شده باشد مشکلی ندارد ولی هر گروه یا فردی که فراتر از قانون حرکت کند مجرم شناخته می‌شود.

وی با بیان این که قوانین کشور در رابطه با جرم سیاسی جای کار بیشتری دارد:‌ متاسفانه ما هنوز جرم سیاسی را به خوبی تعریف و تبیین نکرده‌ایم و در حال حاضر این امر در دستور کار مجلس قرار گرفته است و باید مجلس در این زمینه بهتر عمل بکند. در هر صورت بحث جرم سیاسی در دستور کار قرار گرفته است و صحبت‌های کارشناسی بر مبنای قانون اساسی صورت خواهد گرفت و پس از آن همه احزاب و گروه‌های سیاسی وظایف خود را بدانند و بر همان اساس هم عمل بکنند.

جوکار در پایان تاکید کرد: مجلس باید در رابطه با قوانین مربوط به جرم سیاسی جدیت بیشتری نشان دهد و با دقت چارچوب‌های مشخص را برای فعالیت‌های گروه‌ها و احزاب سیاسی مشخص کند و همان‌طور که مجلس امروز برای حرکت دولت بسترسازی می‌کند، باید در سایر زمینه‌ها مانند مشارکت گروه‌ها و احزاب در جامعه و مشارکت در مسائل سیاسی، فرهنگی و اجتماعی نیز بسترسازی کند.

انتهای پیام

کد N418979