کاهش پنج درصدی صادرات خودرو ژاپن

خودرو

پکن - ایرنا - هشت شرکت عمده تولیدکننده خودرو ژاپن از کاهش بیش از پنج درصدی صادرات محصولات خود در نیمه نخست سال جاری میلادی خبر دادند.

به گزارش ایرنا، بررسی های اخیر صنعت خودروسازی ژاپن نشان می دهد هشت شرکت عمده خودروسازی این کشور از جمله تویوتا و نیسان در صادرات محصولات خود دچار مشکل شده و در شش ماهه نخست سال جاری میلادی در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته با افت 4.5 درصدی مواجه شده اند.

رسانه های ژاپنی دلیل بروز این مشکل را با توجه به اینکه این شرکت ها در مجموع کمی بیش از دو میلیون دستگاه خودرو را در فاصله ماه ها ژانویه تا ژوئن صادر کرده اند، پایین بودن قدرت ˈینˈ (واحد پول ژاپن) و تمرکز برخی شرکت های بزرگ تولید کننده خودرو به تولید خودروهای لوکس و تجملی عنوان می کنند.

ژاپن بزرگترین تولیدکننده خودرو در آسیا است و تولیدات این کشور در بازار اروپا و آمریکا به فروش می رسد.

رادیو ˈان. اچ.کیˈ ژاپن در گزارشی اعلام کرد که بروز این مشکل سبب شده شرکت های خودروسازی ژاپنی فعالیت های خود را به سوی بازارهای آمریکا و کشورهای با اقتصاد نوظهور متمرکز کنند، چرا که انتظار دارند با افزایش میانگین سنی مردم ژاپن، بازار خودرو در این کشور نیز منقبض شود.

به عقیده مسوولان این شرکت ها، تولید خودرو در خارج از ژاپن به صرفه تر از صادرات آن از ژاپن است چرا که ˈینˈ ضعیف آن طور که انتظار می رفت منجر به افزایش صادرات نشد.

مطالعات نشان می دهد سالانه بیش از 37 درصد از درآمد صنعت خودروی ژاپن از فروش تولیداتش در آمریکا تامین می شود.

آمریکا به تنهایی بزرگترین بازار خودروی ژاپن است و بالغ بر 40 درصد از درآمد تویوتا در هر سال از فروش در آمریکا به دست می آید.

آساق**1611
کد N418954