اردوغان خطاب به بنیاد یهودی:مدالتان بر سرتان بخورد

مدال شجاعت

آنکارا- ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه روز پنجشنبه خطاب به بنیاد یهودی موسوم به ˈکنگره یهودیان آمریکاˈ که خواستار پس دادن مدال اعطایی آن بنیاد از سوی وی شده بود، گفت: مدالتان بر سرتان بخورد.

وی طی سخنانی در شهر وان که بطور مستقیم از شبکه تلویزیونی ˈان.تی.ویˈ پخش می شد گفت:رژیم اسراییل رژیمی است که کودکان را به قتل می رساند.

وی خطاب به این بنیاد گفت: اگر شما از ظلم ، قتل عام و اقدامهای فاشیستی اسراییل حمایت می کنید، مدالتان بر سرتان بخورد.

اردوغان افزود: اسراییل سعی دارد تا بی عدالتی، بی اخلاقی و رذالت در غزه را به عنوان دفاع مشروع به دنیا بقبولاند و متاسفانه بسیاری کشورها نیز این دروغ را باور می کنند.

همچنین ˈسردار قلیچˈ سفیر ترکیه در واشنگتن روز سه شنبه گفت: نخست وزیر ترکیه قصد ندارد نسبت به کشتار مردم غزه بی تفاوت بماند و به اعتراضای خود به جنایات نیروهای صهیونیستی ادامه خواهد داد و از این که مدال محافل یهودی آمریکا را پس می دهد بسیار خوشحال است.

وی افزود: تصمیم اردوغان در این باره به صورت کتبی به اطلاع محفلی که مدال یاد شده را تحت عنوان ˈ مدال شجاعت ˈ به اردوغان داده است، رسانده است.

دو هفته پیش و با تشدید تهاجمات ددمنشانه نیروهای اسرائیلی به غزه ، یک نماینده مجلس ترکیه از حزب مخالف جمهوریخواه خلق از ˈرجب طیب اردوغانˈ خواست تا برای نشان دادن صداقت خود در حمایت از فلسطینی ها، مدالی را که از محافل صهیونیستی در آمریکا گرفته، پس دهد.

اردوغان در سال 2004 میلادی در اوایل به قدرت رسیدن حزب حاکم عدالت و توسعه از یک انجمن صهیونیستی مدال افتخار دریافت کرده است.

نماینده مجلس ترکیه عنوان کرد: محفلی که به اردوغان مدال جسارت داد، طی 105 سال فعالیت خود 10 مدال داده که صاحبان 9 مدال، اسرائیلی بوده اند و تنها اردوغان است که به عنوان یک مقام دولتی غیر اسرائیلی از این محفل مدال دریافت کرده است.

خاورم**2012 ** 1917
کد N418820