2 شرکت حمل‌ونقل کره‌شمالی در لیست سیاه آمریکا

آمریکا دو کمپانی حمل و نقل کره شمالی را به خاطر سرپوش گذاشتن و پنهان‌کاری در حمل تسلیحات از کوبا به کره شمالی در فهرست سیاه خود قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، این اقدام از جانب ایالات متحده در پی اقدامی مشابه از سوی سازمان ملل و به خاطر حمل تسلیحات از کوبا به کره شمالی صورت گرفته است.

کشتی "چونگ چونگانگ" ژوئیه سال گذشته میلادی در نزدیکی کانال پاناما در حالی متوقف شد که محموله‌ای گسترده از تسلیحات شامل دو جنگنده MiG-21 را در زیر 200 هزار بسته شکر مخفی کرده بود؛ اقدامی که واشنگتن آن را تلاشی واضح از جانب پیونگ یانگ برای دور زدن تحریم‌های آمریکا و سازمان ملل علیه کره شمالی اعلام کرد.

کره شمالی به خاطر آزمایش‌های موشک بالستیک و اتمی خود از سال 2006 تحت تحریم‌های سازمان ملل قرار دارد.

دیوید کوهن، معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی در بیانیه‌ای اعلام کرد: مساله این کشتی که از کوبا به کره شمالی تسلیحات می‌برد نشانه‌ای واضح از اقدامات پنهان‌کارانه کره شمالی و عدم تبعیت این کشور از قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل است.

در همین حال، وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌هایی را علیه دو کمپانی حمل و نقل کره شمالی به خاطر تلاش در کمک به پنهان‌سازی تسلیحات و ارائه اسناد و مدارک نادرست مقام‌ها در پاناما مورد تحریم قرار داده است و 18 کشتی را که مورد استفاده این دو کمپانی هستند در فهرست سیاه خود گنجانده است.

این تحریم‌های جدید هرگونه مایملک و دارایی متعلق به این دو کمپانی را مسدود کرده و افراد و کارخانجات در آمریکا را از معامله با این دو شرکت منع می‌کند.

انتهای پیام

کد N418707