شورای امنیت داعش را "تهدیدی بزرگ" برای آینده عراق دانست

عراق,سازمان ملل متحد

شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‌ای را برای تمدید اختیارات عملیات کمک‌رسانی سازمان ملل در عراق برای یک سال دیگر تصویب کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، در این قطعنامه ضمن ابراز تشکر عمیق از اعضای سازمان ملل در عراق برای تلاش‌های شجاعانه و خستگی ناپذیر، 15 عضو این شورا تصمیم به تمدید و گسترش فعالیت‌های شورای امنیت در عراق تا سال 2015 گرفتند.

بر اساس این قطعنامه، شورای امنیت حضور نیروی امنیتی سازمان ملل را برای پیشبرد عملیات کمک‌رسانی در عراق در جهت کمک به مردم و درخواست دولت این کشور برای حمایت‌های لجستیکی و امنیتی لازم دانسته است.

این قطعنامه همچنین از اعضای سازمان ملل درخواست کرده تا به حمایت از این عملیات بپردازند. در این قطعنامه اعضای شورای امنیت همچنین نگرانی عمیق خود را نسبت به شرایط امنیتی فعلی در عراق که در پی حملات گسترده گروه‌های تروریستی چون داعش و سایر گروه‌های شبه‌نظامی ایجاد شده، ابراز کرده‌اند.

شورای امنیت حملات داعش و دیگر گروه‌های تندرو را محکوم کرد و آن را " تهدیدی بزرگ" برای آینده عراق خواند.

شورای امنیت افزود: تنها راه حل بحران کشور نیازمند همکاری تمام گروه‌های عراقی از طریق پاسخگویی به تمام نیازهای امنیتی و سیاسی است.

این شورا با اعلام این نکته که بزرگترین نگرانی در مساله امنیت عراق، تمامیت ارضی این کشور است،‌ اعلام کرد: راه‌ حل طولانی مدت برای حل بی‌ثباتی در این کشور، نیازمند تصمیم‌گیری‌های رهبری سیاسی است که کشور را متحد سازد.

اخیرا نیروهای داعش در پی موج حملات گسترده که منجر به کشته شدن هزاران نفر و بی‌خانمانی 2 /1 میلیون تن دیگر شد، ‌کنترل بیش از سه منطقه در عراق را به دست گرفته است.

بر اساس مدارک منتشر شده در سال 2003، هیات کمک‌رسان سازمان ملل در عراق، متعهد به کمک و مشاوره دادن به مردم و دولت عراق شده که گفت و گوهای سیاسی و مصالحه بین‌المللی، کمک در روند انتخابات و برنامه‌ریزی برای آمارهای بین المللی،‌ تسهیل گفت و گوهای منطقه‌ای بین عراق و همسایگان این کشور و گسترش قوانین حقوق بشر و اصلاحات قانونی را شامل می‌شود.

انتهای پیام

کد N418576