نبیه بری: اولویت نخست لبنان، انتخاب رییس جمهوری است

نبیه بری,انتخاب رییس جمهوری

بیروت – ایرنا - « نبیه بری» رییس پارلمان لبنان تاکید کرد که اولویت نخست کشور متبوعش انتخاب رییس جمهوری جدید است و تاکنون با هیچ طرفی در باره تمدید دوره کنونی مجلس نمایندگان لبنان گفت وگو و رایزنی نکرده است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، نبیه بری در گفت وگو با روزنامه لبنانی السفیر، خاطرنشان کرد که تمام تماس ها و نشست هایش با گروه های سیاسی لبنانی در باره انتخاب رییس جمهوری جدید است و ارتباطی با وضعیت مجلس ندارد.

وی به دیدار اخیرش با « ولید جنبلاط» رییس حزب دروزی سوسیالیست ترقی خواه اشاره کرد و گفت که محور اصلی این دیدار هم انتخاب رییس جمهوری سیزدهم لبنان بود تا زمینه برای توافق میان گروه های سیاسی در این زمینه فراهم شود.

رییس مجلس و رییس جنبش امل لبنان با بیان اینکه« تاکنون در خصوص انتخاب رییس جمهوری لبنان اتفاقی جدید رخ نداده است»، تصریح کرد که تلاش ها و رایزنی ها برای انتخاب رییس جمهوری در هفته آینده از سر گرفته می شود.

برغم اینکه کرسی ریاست جمهوری لبنان بیش از دو ماه است که خالی مانده، مجلس لبنان تاکنون نتوانسته سیزدهمین رییس جمهوری را انتخاب کند.

این اظهارات نبیه بری در حالی است که برخی طرف های سیاسی از افزایش احتمال تمدید دوره کنونی مجلس لبنان از 6 ماه تا دو سال سخن می گویند و علت آن را عدم امکان برگزاری انتخابات در شرایط دشوار امنیتی و سیاسی کنونی اعلام کرده اند.

« تمام سلام» نخست وزیر لبنان هم مانند نبیه بری معتقد است که اولویت این کشور انتخاب رییس جمهوری جدید است.

ولید جنبلاط رییس جبهه مبارزه ملی لبنان هفته گذشته با « سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله و نبیه بری رییس مجلس لبنان دیدار و گفت وگو کرد.

دیدار جنبلاط با سید حسن نصرالله بعداز 3 سال از آخرین ملاقات آنان صورت گرفت و گفته می شود که مهمترین دستور کار این دیدار خطر گروه های تروریستی تکفیری بویژه داعش و تحولات نوارغزه بوده است.

جنبلاط معتقد است که جنایات صهیونیست ها در غزه و کشتار زنان و کودکان بی گناه، نتیجه یک توطئه مشترک آمریکایی ، صهیونیستی و برخی دولت های عربی است که هدفشان خلع سلاح مقاومت فلسطین از جمله جنبش حماس می باشد.

وی درعین حال تاکید می کند که مقاومت و ملت فلسطین بزودی پیروز می شوند، همانطور که مقاومت لبنان در سال 2006 و در پایان جنگ 33 روزه پیروز و دشمن صهیونیستی با خفت شکست را متحمل شد.

السفیر به نقل از منابع آگاه در گروه 8 مارس نوشت که نبیه بری و ولید جنبلاط در دیدار اخیر خود پرونده های داخلی و منطقه ای را بررسی و بر حل مشکل افزایش حقوق کارکنان دولت لبنان در نزدیکترین زمان تاکید کرده اند.

مجلس لبنان در سایه اختلافات سیاسی بر سر انتخاب رییس جمهوری جدید تاکنون از تصویب قانون افزایش حقوق های کارکنان دولت و ساماندهی استخدام ها و تبدیل وضعیت کارکنان دولت و بخش خصوصی امتناع کرده و همین مسئله موجب اعتصاب فراگیر و بحران اجتماعی و اقتصادی در این کشور شده است.

منابع آگاه در گروه 8 مارس همچنین ابراز کرده اند که دولت لبنان بطور طبیعی فعالیت خود را ادامه می دهد و هیچ مانعی بر سر راه آن وجود ندارد.

خاورم ** 1324
کد N418258