مسکو: پیروی اتحادیه اروپا از آمریکا در تحریم روسیه شرم آور است

تحریم ها,اتحادیه اروپا

مسکو- ایرنا- وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه با انتشار بیانیه ای با انتقاد از تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه، پیروی بروکسل از واشنگتن در این زمینه را شرم آور خواند.

به گزارش ایرنا در این بیانیه آمده است: برای اتحادیه اروپا شرم آور است که پس از تلاش زیاد برای اتخاذ دیدگاه واحد، از موضع واشنگتن پیروی و از ارزش های اروپایی از جمله خودداری از اتهام قبل از اثبات جرم عدول کند.

در بیانیه آمده است: سیاست اتحادیه اروپا در زمان حاضر بر مبنای شواهد اثبات شده نیست و از طرف آمریکا با توجه به برنامه های ویدئویی مشکوک در سامانه یوتیوب به بروکسل تحمیل می شود.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود آورده است: مسکو از ناتوانی اتحادیه اروپا برای ایفای نقش مستقل در امور جهانی ناامید شده است.

در بیانیه اضافه شده است: به نظر می رسد اتحادیه اروپا برای متحمل شدن خسارت های اقتصادی جدی بخاطر اجرای طرح های ژئوپلیتیک دیگران آماده شده است.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه از تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه بشدت انتقاد شده است.

وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرده است: تحریم تسلیحاتی روسیه در شرایطی که اتحادیه اروپا چندی پیش تحریم تحویل سلاح به اوکراین را لغو کرده است و با توجه به این واقعیت که روسیه بر خلاف اوکراین در مناقشه شرق این کشور شرکت نمی کند، حیرت آور است.

روسیه همچنین در بیانیه تأکید کرده است که اتحادیه اروپا با اعمال تحریم ها علیه این کشور در همکاریها در عرصه کلیدی مانند حوزه انرژی مانع ایجاد می کند و این گام ناسنجیده ای از طرف بروکسل است.

مسکو هشدار داده است: توقف همکاریها میان روسیه و اتحادیه اروپا در عرصه انرژی موجب گرانی منابع انرژی در بازار اروپا خواهد شد.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود خاطرنشان کرده است: مشکلاتی که در اقتصاد روسیه بر اثر تحریم ها به وجود می آید، برطرف و اقتصاد این کشور مستقل خواهد شد.

در بیانیه اضافه شده است: روسیه در روابط خود با اتحادیه اروپا به رفتار غیر سازنده و غیر مستقل این اتحادیه توجه خواهد کرد.

اتحادیه اروپا در راستای مجازات روسیه بخاطر سیاست های آن کشور در مسأله اوکراین روز دوشنبه تحریم هایی را علیه شرکت های روسی و بخش های اقتصادی و مالی این کشور وضع کرد.

اروپام/2242**518**1504
کد N418179