کمبود امکانات سازمان ملل برای کمک به جنگ‌زدگان غزه

در حالی که گزارش‌های خبری حاکی از تشدید درگیری در غزه و افزایش تلفات است، مقامات سازمان ملل گفته‌اند امکانات امدادرسانی این سازمان در غزه جوابگوی نیاز آوارگان جنگ نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اداره امدادرسانی سازمان ملل در غزه امروز (چهارشنبه) اعلام کرد که بیست و سه روز پس از آغاز حملات سنگین رژیم صهیونیستی به غزه، شمار آوارگان این جنگ به مرز 200 هزار تن رسیده و این اداره امکانات لازم به خصوص اماکن امن برای اسکان این تعداد آواره را ندارد.

در جریان جنگ غزه، سازمان ملل مراکز امنی از جمله مدارس را در نظر گرفته تا کسانی که خانه‌های خود در مناطق درگیری را ترک می‌کنند در این مراکز اسکان موقت یابند. محل این مراکز به اطلاع رژیم صهیونیستی و فلسطینیان می‌رسد تا از حمله به آنها خودداری ورزند.

با این همه، طی بیست و سه روز درگیری در غزه، تعدادی از مراکز اسکان آوارگان نیز هدف قرار گرفته و تلفاتی بر جای گذاشته است.

صبح امروز، منابع فلسطینی در غزه گفتند که طی ساعات شب، تانک‌های اسرائیلی هدف‌هایی را در محله جبالیا واقع در شمال غزه هدف قرار داده‌اند که در جریان آن، دست‌کم 43 تن کشته و شماری زخمی شده‌اند. شبکه بی‌بی‌سی به نقل از این منابع گفته است که یک مدرسه تحت حمایت سازمان ملل از جمله این هدف‌ها بوده که در نتیجه آن، دست‌کم 15 تن کشته شده‌اند. منابع فلسطینی از وجود محل اصابت گلوله به این ساختمان خبر داده‌اند و سخنگوی ارتش اسرائیل گفته است که این گزارش را در دست بررسی دارد و نتیجه آن بعدا اعلام خواهد شد.

ارتش رژیم صهیونیستی مدعی است که می‌کوشد از تلفات غیرنظامی جلوگیری کند اما معمولا هدف قرار گرفتن ساختمان‌ها و اماکن غیرنظامی را به حضور نیروهای فلسطینی و استفاده از این نقاط برای مقاصد نظامی از جمله انبار کردن تجهیزات و نصب سکوهای پرتاب موشک نسبت داده و فلسطینیان را به استفاده از سپر انسانی متهم می‌کند اما منابع فلسطینی این اظهارات را نادرست دانسته و اسرائیل را به تلاش برای تضعیف روحیه ساکنان غزه متهم ساخته‌اند.

با این همه، اداره امدادرسانی سازمان ملل امروز گفت که تعدادی موشک انبار شده در یک مدرسه خاص اسکان آوارگان را کشف کرده است. سخنگوی این اداره بدون ذکر نام افراد یا تشکیلات خاصی، عاملان این اقدام را محکوم کرد و آن را نقض بی‌طرفی مراکز تحت نظر سازمان ملل دانست و گفت که چنین رویکردی جان غیرنظامیان را به خطر می‌اندازد.

تلاش برای برقراری آتش‌بس

کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی امروز برای بررسی روند عملیات نظامی در غزه و همچنین بررسی تلاش‌های بین‌المللی برای برقراری آتش‌بس بشردوستانه تشکیل جلسه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ارتش اسرائیل گفته است که دست‌کم به یک هفته دیگر برای تکمیل عملیات تخریب تونل‌های زیرزمینی در مرز با غزه نیاز دارد. با وجود افزایش انتقاد بین‌المللی از شمار تلفات ناشی از حملات اسرائیل به غزه، نظرسنجی‌های انجام شده در این کشور حاکی از حمایت گسترده مردم از عملیات جاری برای از میان بردن یا دست‌کم کاهش چشمگیر توانایی موشکی حماس و همچنین انهدام تونل‌هایی است که به گفته مقامات اسرائیلی، نیروهای فلسطینی برای نفوذ و انجام عملیات خرابکاری در داخل خاک اسرائیل از آنها استفاده می‌کنند.

ارتش رژیم صهیونیستی در توجیه عملیات خود، فیلم‌هایی از کشف و تخریب تونل‌های زیرزمینی را همراه با اسلحه و مهمات و همچنین اونیفورم‌های ارتش را که در این تونل‌ها یافته نشان داده و شبکه‌های تلویزیونی فلسطینی برای تقویت روحیه مبارزانش، فیلمی از کاربرد این تونل‌ها توسط نیروهای فلسطینی برای حمله به نیروهای رژیم صهیونیستی را پخش کرده است.

مقامات این رژیم گفته‌اند که حتی با برقراری آتش‌بس موقت نیز عملیات کشف و تخریب تونل‌ها را به عنوان یک اقدام دفاعی دنبال خواهند کرد و قبول آتش‌بس دایم را بدون اطمینان از توقف موشک‌پرانی از غزه به داخل خاک اسرائیل و انجام عملیات نظامی نیروهای فلسطینی قابل قبول ندانسته‌اند.

در مقابل، گروه حماس که اداره امور نوار غزه را در دست دارد، گفته است که هرگونه آتش‌بسی باید با لغو محاصره غزه توسط اسرائیل همراه باشد. از زمان خروج تشکیلات خودگردان فلسطین از غزه و تسلط حماس بر این بخش از سرزمین‌های فلسطینی، اسرائیل محدودیت‌هایی را در زمینه ارتباط غزه با جهان خارج به اجرا گذاشته در حالی که مصر نیز، بر اساس توافق با رژیم صهیونیستی و تشکیلات خودگردان فلسطین، به استثنای مواردی معدود، رفت و آمد از مرز خود با غزه را مسدود یا به شدت محدود کرده است.

انتهای پیام

کد N417906