داوود اوغلو: ترکیه نماینده حماس در مذاکرات آتش‌بس است

وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد که حماس آنکارا را به عنوان نماینده خود برای مذاکرات و تلاش‌ها جهت دستیابی به آتش‌بس در نوار غزه انتخاب کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در مصاحبه با یکی از شبکه‌های تلویزیونی داخلی در شهر قونیه گفت: ترکیه همواره با طرف فلسطینی در تماس است و اطمینان و اعتماد گسترده‌ای در روابط میان محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در شرایط کنونی حکم‌فرماست.

وی با بیان اینکه آن‌ها شاهد اقداماتی از سوی طرف اسرائیلی نبوده‌اند، گفت: ما همواره تماس‌هایی با جان کری، وزیر خارجه آمریکا و خالد بن محمد العطیه، وزیر خارجه قطر برقرار می‌سازیم و اخیرا آتش‌بس موقت 24 ساعته را به اسرائیل پیشنهاد دادیم اما با آن مخالفت کرد. ما در حال حاضر برای آتش‌بس جدیدی به مدت 24 ساعت تلاش می‌کنیم و منتظر اقدامات جدی اسرائیل در این خصوص هستیم.

احمد داوود اوغلو با بیان اینکه موضع آنکارا در قبال مساله فلسطین واضح و صریح است، اظهار کرد: مسلح کردن اسرائیل به انواع سلاح‌ها و خلع سلاح فلسطینی‌ها اقدامی است که در محافل بین‌المللی مورد قبول نیست چرا که فلسطینی‌ها حق دفاع از خود را دارند.

وی با بیان اینکه باید محاصره غزه پایان یابد، گفت: ترکیه در جریان مذاکرات با طرف‌های مختلف در خصوص آتش‌بس همیشگی میان اسرائیل و فلسطین بر این مساله تاکید دارد و از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد و تمام تلاش خود را برای دستیابی به آتش‌بس به کار خواهد گرفت.

احمد داوود اوغلو در پاسخ به سوالی در خصوص شهروندان یهودی ترکیه گفت: ما چیزی به عنوان اقلیت یهود نداریم. یهودیان، مسلمانان و اتباع دیگر ادیان در کنار هم در ترکیه زندگی می‌کنند و نماینده اسرائیل نبوده و مسئول سیاست‌های تل‌آویو نیستند.

انتهای پیام

کد N417885