رایزنی سه جانبه وزیران خارجه ترکیه، آمریکا و قطر درباره غزه

ترکیه

آنکارا- ˈاحمد داود اوغلوˈ وزیر امور خارجه ترکیه گفت: در مذاکرات تلفنی سه جانبه با همتایان خود از آمریکا و قطر، تحولات غزه را بررسی کردند.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری ˈخبر 7ˈ، ˈداود اوغلوˈ در شهر ˈقونیه ˈ به خبرنگاران گفت که در پی تماس های تلفنی روز سه شنبه با همتایان آمریکایی و قطری، با مسوولان حماس و دبیرکل سازمان همکاری اسلامی نیز تلفنی درباره تحولات غزه گفت وگو کرده است.

وی بدون اشاره به جزئیات موارد مطرح شده در این گفت و گوهای تلفنی، افزود: با جرات و عزم راسخ در مورد تامین امنیت مردم غزه پیش می رویم.

وی گفت: در این راه تلاش می شود برای مردم غزه راه حلی افتخارآمیز برای آتش بس پیدا و امنیت آنها را تضمین کنیم.

رژیم صهیونیستی از بامداد سه شنبه هفدهم تیرماه (هشتم ژوئیه 2014) حملات هوایی علیه غزه را از سرگرفت و در نخستین حملات 9 نفر کشته شدند.

رژیم اشغالگر به بهانه کشته شدن سه نوجوان اسرائیلی، حملات وحشیانه خود علیه مردم بی پناه غزه را کلید زد.

ماموران این رژیم به این بهانه ابتدا بیش از 400 فلسطینی را بازداشت کردند و پنج تن را نیز کشتند. قصابان این رژیم پس از آن و در اقدامی تلافی جویانه، ˈمحمد ابوخضیرˈ نوجوان فلسطینی را ربوده و پس از ضرب و شتم بسیار، وی را به طور فجیعی به قتل رساندند.

«موشه یعلون» وزیر دفاع رژیم صهیونیستی در شروع حملات به نوار غزه در بیانیه ای اعلام کرد: ˈما برای جنگی علیه حماس آماده شده ایم که در مدت یکی دو روز تمام نخواهد شد.ˈ

ارتش رژیم صهیونیستی نیز هشدار داد که تا آخر کار پیش می رود و همه گزینه ها از جمله اشغال زمینی را در دست بررسی دارد.

نوار غزه 40 کیلومتر طول و 10 کیلومتر عرض دارد و در کنار دریای مدیترانه واقع است و با مصر و اسرائیل هم مرز است. در این منطقه یک میلیون و 700 هزار نفر زندگی می کنند.

با وجود درخواست های شورای امنیت سازمان ملل از رژیم صهیونیستی برای پایان دادن به درگیری ها و کشتار مردم بیگناه فلسطین اما این رژیم همچنان به حملات خود ادامه می دهد و تاکنون یک هزار و 108 نفر از مردم غزه کشته و بیش از شش هزار و 500 نفر زخمی شده اند.

به دنبال اقدام های این رژیم، «ناوی پیلای» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در واکنشی، بی توجهی به قواعد بین المللی و حق حیات در نوار غزه را بهت آور دانست و حملات اسرائیل به نوار غزه را جنایت جنگی تعبیر کرد.

خاورم**2010 ** 2023
کد N417563