جان کری در راه دهلی - تغییر نگرش نخست وزیر هند ماموریت اصلی

هند,آمریکا

دهلی نو - ایرنا - ˈجان کری ˈ وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه تلاش برای تغییر دیدگاه های منفی ˈنارندار مودیˈ نخست وزیر جدید هند در مورد واشنگتن فردا (چهارشنبه) به دهلی نو سفر می کند.

به گزارش ایرنا، منابع رسمی هند روز سه شنبه تایید کردند که کری دراولین سفر به دهلی نو در دوران دولت جدید هند از حزب راستگرای بهارتیا جاناتا (بی جی پی ) در مورد مسایل ˈکلیدی ˈ وارد گفت وگو و بحث خواهد شد.

این سفر درحالی انجام می شود که نارندرا مودی نخست وزیر جدید هند بلاخره پس از رایزنی های گسترده مقام های آمریکایی پذیرفته در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ماه سپتامبر امسال با ˈباراک اوباماˈ رییس جمهور آمریکا دیدار دوجانبه داشته باشد.

مودی نخست وزیر هند که قبلا سروزیر ایالت گجرات بوده به دلیل ندادن روادید توسط دولت آمریکا و قطع بسیاری از ارتباطات با حزب بی جی پی در یک دهه گذشته، خاطرات خوبی از دولت اوباما ندارد.

با این حال دولت آمریکا پس از آنکه گمانه زنی ها در انتخابات فروردین ماه امسال شانزدهمین دوره مجلس عوام هند (لوک سابا) مشخص کرد حزب راستگری بی جی پی به نخست وزیر مودی برسر قدرت خواهد آمد، رایزنی های گسترده ای برای زدودن خاطرات تلخ گذشته و برقراری ارتباط با حزب بی جی پی آغاز کرده است.

ناظران سیاسی سفر کری به دهلی نو را در حالی که فقط دو ماه از به قدرت رسیدن حزب بی جی پی می گذرد دیپلماسی پرشتاب واشنگتن برای احیای روابط و تغییر نگرش در دیدگاه های منفی مودی نسبت به دولت آمریکا دانسته اند.

کری پیش از سفر خود به دهلی نو گفت: ˈاین یک لحظه به طور بالقوه تحول برانگیز در همکاری ما با هند است و ما برای ارتباطات استراتژیک با دولت جدید مصمم هستیم.ˈ

همزمان با سفر جان کری پنجمین دور گفت و گوهای راهبردی هند و آمریکا نیز در دهلی نو انجام خواهد شد.

خانم ˈسوشما سوراج ˈ وزیر خارجه هند و همتای آمریکایی وی جان کری ریاست این نشست را بطور مشترک بر عهده خواهند گرفت.

مطبوعات هند با اشاره به اینکه جان کری را در سفر به هند یک هیات عالی رتبه آمریکایی همراهی خواهند کرد، گزارش دادند گسترش همکاری در زمینه های امنیتی، تجاری، سرمایه گذاری، علوم و فناوری، انرژی و محیط زیست از جمله موضوعات مورد بحث در نشست راهبردی فیمابین خواهند بود.

آساق ** 275 **
کد N417506