آمریکا: مسکو معاهده هسته‌ای سال 1987 با وشنگتن را نقض کرده است

یک مقام بلندپایه آمریکایی اعلام کرد واشنگتن معتقد است مسکو با آزمایش یک موشک کروز قابل شلیک از روی زمین، یک معاهده کنترل تسلیحاتی مربوط به سال 1987 در ممنوعیت سلاح‌های هسته‌ای را نقض کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این مقام بلندپایه آمریکایی این مساله را "بسیار جدی" دانست.

وی به خبرگزاری فرانسه گفت: این یافته مربوط به یک گزارش تدوین شده در سال 2014 است که نتیجه گرفته روسیه معاهده موسوم به معاهده سلاح‌های هسته‌ای میانبرد(INF) مربوط به سال 1987 را که مالکیت، تولید و آزمایش موشک‌های کروزی که برد 500 تا 5500 کیلومتر دارند ممنوع کرده، نقض کرده است.

همچنین باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا درخصوص این موضوع نامه‌ای را به ولادیمیر پوتین همتای آمریکایی خود فرستاده است. مقام بلندپایه دولت آمریکا گفت: این یک مساله بسیار جدی است که ما مدتی است در حال رسیدگی به آن همراه با روسیه هستیم.

وی همچنین خاطرنشان ساخت: واشنگتن آماده است تا از طریق مذاکرات دوجانبه بلندپایه، عزم خود درخصوص این مساله را سریعا با مسکو در میان بگذارد.

وی تاکید کرد: آمریکا به اجرای معاهده سلاح‌های هسته‌ای میانبرد پایبند است. ما روسیه را تشویق می‌کنیم تا به وظایف خود تحت این معاهده پایبند بوده و به شیوه قابل بررسی هرگونه اقلام ممنوعه از سوی آن را از بین ببرد.

وی خاطرنشان ساخت: کنگره و هم‌پیمانان آمریکا نیز در جریان جزییات این مساله قرار گرفته‌اند.

معاهده سلاح‌های هسته‌ای میانبرد (INF) که در سال 1987 توسط رونالد ریگان رییس جمهور وقت آمریکا و میخائیل گورباچف همتای روس وی امضا شد، موجب نابود شدن موشک‌های کروز و بالستیک میانبرد متعارف و هسته‌ای شد.

اعلام عزم دولت آمریکا درخصوص این مساله که نخستین بار توسط روزنامه نیویورک تایمز گزارش شد، همزمان با بالا گرفتن تنش‌ها میان واشنگتن و مسکو برسر اوکراین مطرح می‌شود.

به گفته مقام دولت آمریکا، معاهده سلاح‌های هسته‌ای میانبرد در راستای منافع امنیتی دوجانبه طرفین و نه فقط منافع آمریکا و روسیه بلکه منافع 11 کشور استقلال‌یافته از اتحاد شوروی سابق خواهد بود.

وی تاکید کرد: به عبارت دیگر این معاهده در امنیت هم‌پیمانانمان و امنیت منطقه‌ای در اروپا و شرق دور ایفای سهم می‌کند.

انتهای پیام

کد N417230