آمریکا به دنبال افزایش کمک اطلاعاتی به اوکراین

مقامات نظامی بلندپایه آمریکا اعلام کردند، در حال رایزنی در خصوص امکان ارائه کمک اطلاعاتی دقیق به اوکراین به منظور توانمند ساختن این کشور برای مقابله با جدایی‌طلبان هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، با این حال، مقامات آمریکایی گفتند که هنوز تصمیمی در این زمینه گرفته نشده و برخی از این مقامات اظهار نگرانی کرده‌اند که چنین تصمیمی با تشدید درگیری میان اوکراین و جدایی‌طلبان تحت حمایت مسکو، نتیجه معکوس دهد.

یک مقام آمریکایی اظهار داشت: مسأله افزایش تبادل اطلاعات با اوکراین بخشی از بحث‌های ما است.

وی که خواست نامش فاش نشود، به خبرگزاری فرانسه گفت: این نیز جزوی از بررسی‌های ما درخصوص چگونگی کمک به اوکراینی‌ها است.

با این حال وی تاکید کرد که خطراتی در ارائه اطلاعات به نیروهای اوکراینی به منظور کمک به آن‌ها برای حمله به نیروهای حامی روسیه در شرق این کشور وجود دارد.

در عین حال، روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد، پنتاگون و سازمان‌های جاسوسی آمریکا در حال بررسی تبادل اطلاعات دقیق‌تر و واقعی‌تر با کی‌یف به منظور توانمند ساختن ارتش این کشور برای از بین بردن موشک‌های زمین به هوای تحت اختیار شورشیان هستند.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، کاخ سفید هنوز جلسه‌ای رسمی درخصوص این مسأله برگزار نکرده است.

یک مقام دیگر پنتاگون احتمال انجام افزایش کمک اطلاعاتی به اوکراین را ضعیف دانست و همچنین بر خطرهای انجام آن تاکید کرد.

این مقام آمریکایی گفت: تجهیزات نظامی کافی که واشنگتن بتواند به منظور مقابله با نفوذ روسیه به اوکراین ارائه دهد، وجود ندارد.

وی افزود: این خطر نیز وجود دارد که هرچه ما سلاح به اوکراینی‌ها بدهیم، روس‌ها نیز بیشتر درگیری را تشدید کرده و نقش خود را افزایش دهند.

انتهای پیام

کد N417154