حملات انتقام جویانه شبه نظامیان ، چالشی دیگر برای پاکستان

احرار الهند,تروریستی

اسلام آباد - ایرنا - منابع خبری گزارش دادند: تهدید اخیر شبه نظامیان گروهک ˈاحرار الهندˈ زیرمجموعه ˈتحریک طالبانˈ پاکستان برای انجام حملات تروریستی دراین کشور، عملیات ضدتروریستی نیروهای ارتش علیه تروریست های محلی وخارجی درمناطق قبایلی که با جدیت ادامه دارد، را با چالش روبرو می کند.

به گزارش ایرنا، رسانه های پاکستانی دوشنبه نوشتند: گروهک غیرقانونی ˈاحرار الهندˈ که در ماه های اخیر پس از اعلام خروج از گروه تحریک طالبان پاکستان موسوم به (تی تی پی) اعلام موجودیت کرده بود ادعا کرده که شبه نظامیان آن آماده انجام حملات جدید وانفجارهای انتحاری علیه مواضع دولت وارتش در مناطق مختلف پاکستان می باشد.

تارنمای خبری روزنامه ˈداونˈ پاکستان دراین خصوص نوشت : ˈاسد منصورˈ سخنگوی گروه احرار الهند با صدور بیانیه ای ادعا کرده که بسیاری از سرکرده های بنیانگذار تحریک طالبان وازمشاوران نزدیک ˈبیت الله محسودˈ رهبر معدوم این گروه به احرار الهند پیوسته و براین اساس سازماندهی احرار الهند برای انجام حملات جدید در پاکستان اماده شده است.

منصور افزوده است که مولانا ˈعمر قاسمیˈ به عنوان رهبر جدید گروه احرار الهند منصوب شده وفرماندهان سابق تحریک طالبان پاکستان درمناطق قبایلی ˈ مالاکند ، باجور، مهمند، اورکزایی، کرم و خیبرˈ (در شمال غرب این کشور) نیز از سرکرده های کلیدی این گروهک خواهند بود.

وی تهدید کرد که شبه نظامیان احرار الهند مواضع دولت و نیروهای امنیتی پاکستان دربخش های مختلف این کشور را هدف حملات تروریستی قرار داده و این روند تا زمانی که ˈآنچه را که وی وضع نظام شریعت اسلامی درپاکستان می خواندˈ، ادامه خواهد داشت.

سخنگوی گروه احرار الهند ادعا کرد : حملات مسلحانه به تاسیسات دولتی و نظامی درشهرهای عمده وحتی شهرستان های موجود درپاکستان انجام شده و هدف اصلی شبه نظامیان احرار الهند از انجام این عملیات رسیدن به یک نظام کاملا اسلامی است.

منابع خبری گزارش دادند : به نظر می رسد تشدید عملیات نظامی ارتش پاکستان موسوم به ˈضرب عضبˈ علیه مواضع تروریست های محلی و خارجی در منطقه قبیله ای ˈوزیرستان شمالیˈ که تا امروز دستاورد خوبی داشته است، ضربه سهمگینی به گروه های شبه نظامی مستقر در مناطق قبایلی پاکستان زده که در واکنش به این عملیات؛ شبه نظامیان در تلاش برای انتقام از دولت و نیروهای امنیتی هستند.

ارتش پاکستان نیز روزهای اخیر با تاکید برادامه عملیات گسترده نظامی علیه شبه نظامیان وهلاکت بیش از580 نفر تروریست از زمان آغاز این عملیات در خرداد ماه افزود که بخش های مختلف منطقه وزیرستان شمالی از جمله ˈمیرانشا و میرعلیˈ از وجود تروریست ها پاکسازی شده است.

دراین گزارش به نقل ازمانع اطلاعاتی و نظامی پاکستان (بدون اشاره به نام) آمده ؛ طالبان پاکستان تاکنون پیوستن سرکرده های این گروه به شبه نظامیان احرار الهند را تایید نکرده و براساس آخرین اطلاعات بدست آمده توسط نهادهای امنیتی این کشور اکثر تروریست های احرار الهند در شرق افغانستان پنهان شده اند.

منابع شبه نظامی درمنطقه قبیله ای وزیرستان شمالی درشمال غرب پاکستان، جایی که درحال حاضر عملیات ضدتروریستی نیروهای ارتش علیه شبه نظامیان محلی وخارجی ادامه دارد، درگفت وگو با رسانه های این کشور گفته است که بیش از یکهزار و200 نفر از تروریست های موجود در گروه احرار الهند به ایالت ˈپنجابˈ (در شرق این کشور) تعلق دارند.

منابع آگاه وابسته به دولت پاکستان نیز گفتند که عمر قاسمی سرکرده جدید احرار الهند نظریه جنگ با هند در سر داشته و با گروهک های تروریستی نظیر ˈ جندا...ˈ نیز در ارتباط می باشد.

ماه های گذشته که دولت پاکستان و شبه نظامیان طالبان که با انجام گفت وگوهای صلح تلاش بر پایان خشونت ها در این کشور داشتند؛ گروه احرار الهند اعلام کرد که ما از مذاکرات میان طالبان و دولت اسلام آباد خوشنود نیستیم و به حملات خود را در آینده نیز ادامه می دهیم.

ˈشاهد ا... شاهدˈ سخنگوی گروه غیرقانونی طالبان پاکستان نیز متعاقب آن گفت که گروه شبه نظامی احرار الهند درگذشته با طالبان همراه بوده و درحال حاضر این گروه را طرد و اقدامات آن را برعهده نخواهیم گرفت.

گروه ˈاحرار الهندˈ که معروف به شاخه انشعابی از ˈتحریک طالبانˈ پاکستان است 23 اسفند 92 (14 مارس) مسوولیت انفجارهای تروریستی در شهرهای کویته و پیشاور که به ترتیب 11 و 10 کشته و بیش از90 زخمی برجای گذاشت را به عهده گرفته بود.

پیش از این نیز مهاجمان انتحاری این گروه شبه نظامی روز 12 اسفند 92 (سوم مارس) با حمله به دادگاه اسلام آباد که در پی آن 11 نفر از جمله یک قاضی ارشد در این حمله کشته شدند، فضای امنیتی پایتخت پاکستان را به چالش کشیدند.

آساق*ش*ا.ر*1859
کد N416904