امیرعبداللهیان با مدیر خاورمیانه وزارت خارجه بلژیک دیدار کرد

سیاست خارجی

مدیر خاورمیانه وزارت خارجه بلژیک در ارتباط تحولات عراق بر ضرورت احترام به قانون اساسی این کشور و تشویق همه طرف‌ها به همکاری و گفت‌وگوهای باز و سازنده در کشور تاکید کرد.

در دیدار «مارک اوته» مدیر خاورمیانه‌ای و مشاور وزیر خارجه بلژیک با حسین امیر عبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه کشورمان، درباره تحولات منطقه گفت‌وگو و تبادل نظر شد.

به گزارش ایلنا، معاون وزیر خارجه کشورمان در این ملاقات، تروریسم و افراط‌گرایی را یک جریان بین‌المللی و چالشی با پیامدهای خطرناک برای کل جهان دانست و اظهار کرد: افراط گرایی مشکل اصلی امروز در منطقه است که متأسفانه به ابزار برخی کشورها برای پیشبرد اهدافشان تبدیل شده است.

حسین امیرعبداللهیان با اشاره به طرح دموکراتیک جمهوری اسلامی ایران برای حل بحران فلسطین از طریق برگزاری رفراندوم میان صاحبان اصلی فلسطین، بر موضع کشورمان در ضرورت پایان دادن فوری جنایات اسرائیل در غزه و رفع کامل محاصره این منطقه تاکید کرد.

مدیر خاورمیانه‌ای وزارت امور خارجه بلژیک نیز با اشاره به گسترش خطر تروریسم در منطقه و پیامدهای جهانی آن، همکاری مشترک برای مقابله با این خطر را ضروری دانست.

مارک اوته اضافه کرد: توجه به مسائل انسان‌دوستانه در سوریه، تشویق طرف‌های سوری به انجام گفت‌وگوهای سازنده و گام نهادن در مسیر مصالحه و آشتی ملی از جمله اهداف مورد اهتمام دولت بلژیک در ارتباط با سوریه است.

این مقام بلژیکی، ثبات و وحدت داخلی در لبنان و کمک به تقویت روند سیاسی در این کشور را مورد تاکید قرار داد و در ادامه، وضعیت در غزه را یک تراژدی توصیف کرد و عدم توجه به مسائل اساسی حل و فصل را عامل بروز این وضعیت دانست.

مدیر خاورمیانه وزارت خارجه بلژیک در ارتباط تحولات عراق بر ضرورت احترام به قانون اساسی این کشور و تشویق همه طرف‌ها به همکاری و گفت‌وگوهای باز و سازنده در کشور تاکید کرد.

دو طرف در این دیدار با مفید و سازنده ارزیابی کردن گفت‌وگوهای دو کشور، بر لزوم استمرار رایزنی در موضوعات مورد اهتمام مشترک و مسائل منطقه‌ای توافق کردند.

کد N416899