یک رسانه عربی مطرح کرد؛

پاییز روابط دوحه-ریاض/ چرایی حذف قطر از سفر منطقه ای جانشین ولیعهد سعودی

آفریقا و خاورمیانه

یک رسانه عربی در گزارشی تصریح کرد سفر سریع جانشین ولیعهد عربستان به کشورهای حوزه خلیج فارس گواه خزان روابط دوحه و ریاض و اقدامات سختگیرانه جدید سعودی ها علیه قطری هاست.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه رای الیوم در مطلبی با اشاره به ادامه تنش در روابط قطر و عربستان آورده است: اینکه مسئولان کشورهای حوزه خلیج فارس به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و نیز عید فطر به یکدیگر پیام بدهند موضوعی عادی است، اما سفر ناگهانی مسئولان یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس به پایتخت های برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس مفهوم زیادی دارد.

منظور ما سفیر مقرن بن عبدالعزیز جانشین ولیعهد عربستان است که از بحرین، کویت، امارات و سلطان نشین عمان دیدار کرد، اما به قطر نرفت.

به نظر می رسد سعودی ها دریافته اند که اقدامات انجام شده از جمله دیدار ملک عبدالله با شیخ تمیم که اخیرا رخ داد و نیز سند ریاض در نوامبر گذشته مثمر ثمر واقع نشده است و دوحه به تعهدات خود در این زمینه عمل نکرده است و از همین رو تدابیر به مراتب شدیدتری از فراخوانی سفیران را مانند بستن حریم هوایی و تعلیق عضویت قطر در شورای همکاری خلیج فارس را طلب می کند.

مهلت شش ماهه ای که عربستان به قطر داده است در پایان ماه رمضان تمام می شود و شاید سفر مقرن بن عبدالعزیز در چند ساعت مانده به عید فطر بی ارتباط با آن نباشد.هرچند آنچه رسانه ها مطرح می کنند بحث روابط دوجانبه و اوضاع کشورهای حوزه خلیج فارس و منطقه است، اما به احتمال زیاد اتخاذ تدابیر شدید امنیتی ضد قطر در این سفر مورد بررسی قرارگرفته است.

رای الیوم گزارش داد: کنار گذاشتن قطر از سفر منطقه ای مقرن بن عبدالعزیز گواه این است که قطر مورد هدف واقع شده است.روابط سعودی-قطری این روزها به شدت تیره است، زیرا طرفین درباره نظام کنونی مصر،حمایت از اخوان المسلمین و جنگ کنونی در غزه با یکدیگر اختلاف نظر اساسی دارند.در حالی که قطر با تمام قدرت از حماس در این جنگ حمایت می کند و به موازات طرح مصر به همراه ترکیه طرحهایی برای آتش بس مطرح کرده است و تلاش سیاسی و رسانه ای برای پایان جنگ به کار بسته است.

سعودی ها از طرح مصر حمایت قوی به عمل آورده اند و حماس را که مورد حمایت قطر و ترکیه قرار دارد، مسئول این جنگ افروزی با هدف تحت فشار قرار دادن مصر در میان کشورهای عربی و بین المللی می دانند.این نکته در گفتگوی ترکی فیصل با روزنامه الشرق الاوسط که طی آن وی حماس را مسئول دانست و قطر و ترکیه را به حذف نقش مصر متهم کرد، کاملا آشکار است.این موضع سعودی ها به خوبی یادآور موضعگیری ریاض در جریان جنگ 33 روزه است که حزب الله را مسئول دانسته بود.

به نظر می رسد که قطری ها موضع خود را در قبال اخوان المسلمین حتی به اندازه یک میلی متر هم تغییر نداده اند و در مواضع خصمانه خود علیه نظام مصر ادامه می دهند و آن را در انعکاس اخبار مصر در شبکه الجزیره می توان درک کرد که به نقش ضعیف مصر در قبال تجاوز غزه می پردازد و از بستن گذرگاه رفح از سوی مصر انتقاد می کند و میزبان کارشناسان، تحلیلگران و مسئولان حماس است که از نقش مصر انتقاد می کنند.

رای الیوم می نویسد: روابط رو به گسترش قطر با ایران و امضای توافقنامه های دفاعی و ایجاد تغییرات در موضع قطر در قبال سوریه ، هیمنه سعودی ها بر مخالفان سوری و ائتلاف موسوم به مخالفان سوری و کنار گذاشتن وابستگان به قطر که آخرین آنها احمد طعمه در چند روز قبل بود.همچنین عادی شدن روابط حزب الله لبنان و قطر به شکل سریع که با پخش مستقیم سخنرانی سید حسن نصرالله در روز جهانی قدس از شبکه الجزیره نمود عینی پیدا کرد همگی گواه تحولات جدید است.

ما باید تحولات غافلگیر کننده و مهم در سطح روابط قطر با مثلث سعودی-امارات- بحرین پس از عید فطر را شاهد باشیم و سفر مقرن بن عبدالعزیز که از زمان انتخابش تاکنون سفری مشابه این انجام نداده بود گواه ابلاغ تصمیمات جدید احتمالی سعودی ها به رهبران کشورهای حوزه خلیج فارس است.

رای الیوم در پایان می نویسد: کاملا آشکار است که سعودی ها تصمیم به اعلام جنگ رسانه ای به عنوان مقدمه جنگ سیاسی علیه قطر گرفته اند و ترکی الفیصل بدون مشورت با رهبران سعودی نمی تواند چنین اتهامات خطرناکی به قطر بزند.