در شانزدهمین جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری ؛

تاکید جهانگیری بر توجه ویژه به پژوهش در بودجه سال 94

شورای عالی علوم

تهران- ایرنا- معاون اول رییس جمهوری بر ضرورت توجه ویژه به بخش پژوهش در بودجه سال 94، برنامه ششم توسعه و لزوم سازماندهی تشکیلات اجرایی طرح های کلان پژوهشی تاکید کرد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، شانزدهمین جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری(عتف) پیش از ظهر امروز (دوشنبه) همزمان با دهمین سالگرد تاسیس این شورا به ریاست معاون اول رییس جمهوری برگزار شد که اسحاق جهانگیری در این جلسه ضمن تبریک عید سعید فطر به همه مسلمانان جهان به اهمیت طرح های کلان ملی پژوهش و فناوری کشور اشاره کرد.

وی با مروری بر مشکلات دستگاههای اجرایی کشور و نیاز آنها به انجام تحقیقات کلان ملی گفت: ضروری است که تعریف روشنی از طرح های کلان ملی پژوهش و فناوری وجود داشته و همه مسایل مرتبط با یک طرح، از لحظه آغاز تا زمان تبدیل آن به محصول، مشخص و قابل پیگیری باشد.

جهانگیری از دستگاههای اجرایی، دانشگاهها و شورای عالی عتف خواست طرح هایی را به عنوان طرح کلان مورد توجه قرار دهند که ضمن تکمیل زنجیره اقتصادی طرح، در نهایت به تولید محصول مشخص منجر شده و بخشی از وابستگی کشور را کاهش دهد.

وی خواستار تشکیل جلسه ای متشکل از دستگاه های اجرایی و دانشگاه های مرتبط، به منظور دستیابی به دیدگاهی مشترک در خصوص طرح های کلان شد.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: لازم است در آن جلسه شاخص های تعیین یک طرح کلان، چگونگی تامین بودجه مورد نیاز، نحوه ارتباط و همکاری میان دستگاه های اجرایی و دانشگاه ها و همه جزییات لازم برای تعیین و اجرای یک طرح کلان مشخص شود و نتایج حاصله برای تصویب نهایی در جلسه آتی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری مطرح گردد.

در این جلسه دبیرکل شورای عالی عتف گزارشی از ارزیابی طرح های کلان ملی پژوهش و فناوری ارایه کرد و به بیان توضیحاتی در خصوص میزان پیشرفت ارزیابی طرح های کلان تا آخر تیرماه سال جاری، تعداد طرح های کلان ملی دارای متقاضی رسمی و غیررسمی از دستگاههای اجرایی، تعداد طرح های بلاتکلیف و الگوی تصمیم گیری در خصوص نحوه فعالیت طرح های کلان پرداخت.

در این جلسه سند سیاست ها و اولویت های پژوهشی و فناوری کشور در سال 93 با رویکرد اقتصاد مقاومتی و همچنین گزارش عملکرد اعتبارات بخش تحقیقاتی دستگاه های اجرایی کشور بر اساس بند 116 قانون بودجه سال 92 و ماده 224 قانون برنامه پنجم توسعه جهت ارائه به مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

وزرای علوم، تحقیقات و فناوری، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، صنعت، معدن و تجارت، نیرو، معاونین برنامه ریزی و نظارت راهبردی و علمی و فناوری رییس جمهوری، رییس دانشگاه آزاد اسلامی، روسای فرهنگستان های هنر و زبان و ادبیات فارسی و نمایندگان منتخب مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه حضور داشتند.

سیام**9012 **1449
کد N416559