اهل تسنن عراق در برابر داعش بسیج می‌شوند

عراق

شبه‌نظامیان "دولت اسلامی"(داعش) با ریزش متحدان خود روبرو شده‌اند. یک قبیله اهل تسنن می‌خواهد هواداران "دولت اسلامی" را از غرب عراق بیرون براند، در موصل، در شمال کشور نیز مقاومت در حال شکل‌گیری است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، روزنامه "الشرق الاوسط" به نقل از فرماندار نینوا گزارش می‌دهد که جریانی در حال شکل‌گیری و اتحاد علیه "دولت اسلامی" در شمال و غرب عراق است.

أثیل النجیفی، فرماندار نینوا گفته است: روند تشکیل گردان‌های مردمی برای مقابله با شبه‌نظامیان دولت اسلامی چند روز پیش به پایان رسید.

فرماندار نینوا اطلاعات بیشتری در مورد این گردان‌ها نداده و تنها گفته که گردان‌ها از گروه‌های سنی مخالف در منطقه تشکیل نشده‌اند و به همین دلیل از این مزیت برخوردارند که هواداران "دولت اسلامی" اعضای آنها را نمی‌شناسند. بر این اساس، این گردان‌ها در حال حاضر به فرماندهی یکی از افسران سابق ارتش عراق با اعضای "دولت اسلامی" مقابله می‌کنند.

تصرف شهر موصل در دهم ژوئن توسط نیروهای داعش (که بعدها خود را دولت اسلامی خواندند)، با کمک مخالفان صورت گرفت. داعشی‌ها در مناطق تصرف شده مقررات سختگیرانه‌ای برای زندگی شهروندان وضع کردند. مسیحیان موصل با تهدید از شهر رانده شدند و میراث فرهنگی و اماکن مقدس مذهبی ویران شدند. "دولت اسلامی" در آخرین اقدام، قوانین حجاب زنان را نیز اعلام کرد.

حال شش هفته پس از این تصرفات، رسانه‌ها از ریزش متحدان "دولت اسلامی" خبر می‌دهند. یکی از دلایل این شکاف، رفتار "دولت اسلامی" با گروه‌های سنی و هم‌چنین تخریب اماکن مقدس مذهبی در منطقه عنوان می‌شود.

وزارت جهانگردی و حفاظت از میراث تاریخی عراق اعلام کرده که نیروهای "دولت اسلامی" از آغاز تصرف شهرهای این کشور، بیش از ۴۳۷۰ موقعیت تاریخی در پنج استان عراق را ویران کرده‌اند.

فرماندار نینوا گفته که گردان‌های مخالف "دولت اسلامی" به قصد انتقام‌گیری از تخریب بقعه‌ها، مقبره‌ها و اماکن مقدس موصل شکل گرفته‌اند.

یکی از روسای قبایل استان انبار نیز از آمادگی خود برای مقابله با اعضای "دولت اسلامی" خبر داده است. احمد ابو ریشه در مصاحبه‌ای تلفنی با پایگاه خبری کردی "روداو" گفته که نیروهایش در صدد بیرون راندن هواداران "دولت اسلامی" از منطقه و "آزاد کردن فلوجه در روزهای ‌آینده" هستند.

آن گونه که ابوریشه گفته، رویارویی نیروهایش با اعضای داعش در هماهنگی با ارتش عراق خواهد بود، اما قبایل سنی دیگر در عراق به "الشرق الاوسط" گفته‌اند که هنوز قصد مقابله با داعش را ندارند.

بسیاری از رسانه‌های عراقی گزارش داده‌اند که شبه‌نظامیان "دولت اسلامی" در موصل مردان ۱۷ تا ۳۷ ساله را به سربازی مجبور کرده‌اند. بر این اساس، برخی از این سربازان اجباری، برای نبرد به سوریه فرستاده شده‌اند.

خبرگزاری کردی "بس‌نیوز" به نقل از یک جوان فراری از شهر نوشته که سربازان اجباری را یا به سوریه می‌برند یا مجبور به جنگ با ارتش عراق می‌کنند.

بنا بر اعلام سازمان ملل، از آغاز سال جاری میلادی (۲۰۱۴) بیش از ۵۶۰۰ غیرنظامی در عراق کشته شده‌اند.

انتهای پیام

کد N416408