شورای امنیت خواهان توقف فوری درگیری‌ها در نوار غزه شد

فلسطين, شوراي امنيت

شورای امنیت سازمان ملل در نشست فوق‌العاده امروز(دوشنبه) خود برای بررسی اوضاع نوار غزه با صدور بیانیه‌ای خواهان توقف فوری درگیری‌ها در نوار غزه شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، شورای امنیت سازمان ملل در جلسه فوق‌العاده امروز خود بر ضرورت توقف درگیری‌ها در نوار غزه تاکید کرد.

این جلسه در حالی برگزار می شود که مسلمانان در سراسر جهان خود را برای برگزاری جشن عید فطر در پایان ماه مبارک رمضان آماده می‌کنند.


پیش از این شورای امنیت با تصویت پیش نویس این بیانیه تاکید کرده بود که براساس آتش بس میان دو طرف کمک‌های لازم فورا به غزه تحویل داده شود.

در این پیش نویس از دو طرف خواسته شده است "تا آتش بس را پذیرفته و کاملا آن را در ایام عید فطر و پس از آن به اجرا درآورند".


همچنین شورای امنیت سازمان ملل در پیش نویس خود از دو طرف خواسته است " تا در تلاش‌ها که هدف آن ایجاد آتش بس پایدار و مورد احترام براساس طرح مصر است مشارکت کنند".

کشور روآندا که ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل را برعهده دارد یکشنبه شب این بیانیه را اعلام کرد. این بیانیه توسط اردن تنظیم شده بود.


در این بیانیه صراحتا نام اسرائیل یا حماس آورده نشده است بلکه به جای آن نسبت به شرایط وخیم که در نتیجه بحران مربوط به غزه، کشتار غیرنظامیان و تلفات است به شدت ابراز نگرانی شده است.

در این بیانیه بر ضرورت "احترام کامل" به قوانین انسانی بین‌المللی و "اتخاذ گامهای مناسب برای تضمین ایمنی و رفاه غیرنظامیان و حمایت از آن‌ها" تاکید شده است.


در این بیانیه از اقدامات بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل و جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا برای ایجاد این آتش بس قدردانی شده است.

انتهای پیام
کد N415514