گفت‌وگوی تلفنی ظریف با وزرای امور خارجه قطر و ترکیه

سیاست خارجی

خالد العطیه و داود اوغلو همچنین بر ضرورت تداوم رایزنی ها و مشورت‌ها با جمهوری اسلامی ایران و سایر کشورهای موثر در منطقه برای حمایت از گروه‌های مقاومت و مردم فلسطین و تسریع در ارسال کمک‌های انسانی و امداررسانی تاکید کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه تماس‌های تلفنی عصر روز یکشنبه خود، بطور جداگانه با احمد داود اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه و شیخ خالد العطیه وزیر امور خارجه قطر گفتگو و در خصوص آخرین تحولات غزه تبادل نظر نمود.
به گزارش ایلنا، محمود جواد ظریف لزوم فعالیت و تلاش این کشورها برای تسهیل و تسریع در ورود کمک‌های انسانی به نوار غزه را یادآور شد و پیشنهاد همکاری سازمان‌های هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، قطر و ترکیه برای کمک‌رسانی فوری به فلسطینیان را مطرح کرد.

وی همچنین تاکید کرد: علاوه بر کمک‌های داروئی و انسانی به باریکه غزه، درخواست‌های فلسطینیان از جمله آزادی اسراء و بهبود وضعیت معیشتی ساکنین این منطقه باید بطور جدی مورد توجه قرار گیرد.

وزیر امور خارجه کشورمان حمایت بیش از پیش این کشورها از گروه‌های مقاومت به منظور تحقق خواسته‌های مشروع مردم فلسطین و اقدام لازم برای جلوگیری از سوءاستفاده رژیم صهیونیستی از شرایط کنونی را مورد تاکید قرار داد.

وزرای امور خارجه قطر و ترکیه در این گفتگوهای تلفنی تحرکات و اقدامات دیپلماتیک خود در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی برای توقف حملات رژیم صهیونیستی و آتش‌بس پایدار را تشریح کردند.

خالد العطیه و داود اوغلو همچنین بر ضرورت تداوم رایزنی ها و مشورت‌ها با جمهوری اسلامی ایران و سایر کشورهای موثر در منطقه برای حمایت از گروه‌های مقاومت و مردم فلسطین و تسریع در ارسال کمک‌های انسانی و امداررسانی تاکید کردند.

لازم به ذکر است در پی بحران اخیر و دور جدید حملات همه جانبه ارتش صهیونیستی به مردم بی‌دفاع و در محاصره غزه، حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در تماس تلفنی با روسای کشورهای روسیه، اندونزی، چین، امیر کویت و نخست‌وزیر ترکیه، همچنین وزیر خارجه کشورمان با آقایان خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس، رمضان عبدالله دبیر کل جهاد اسلامی و وزیر خارجه مصر و لبنان پیرامون راه‌های کمک به مردم بی‌دفاع غزه و متوقف کردن جنایات و حملات رژیم صهیونیستی گفت‌وگوی تلفنی داشتند و همچنین طی ارسال نامه به دبیران کل سازمان همکاری اسلامی، اتحادیه عرب و سازمان ملل لزوم حساسیت و اقدام فوری مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی نسبت به شرایط و اوضاع انسانی در غزه را مورد تاکید قرار داده است.

ظریف همچنین طی حضور در وین و در حاشیه مذاکرات هسته‌ای با دبیرکل سازمان ملل، نمایندگان اتحادیه عرب، سازمان همکاری اسلامی، رئیس کمیته دفاع از حقوق لاینفک مردم فلسطین و سفرای اردن و فلسطین در دفتر اروپائی سازمان ملل متحد گفت‌وگو و تحرک هرچه بیشتر جامعه جهانی برای افشای جنایات رژیم صهیونیستی و جلوگیری از وقوع نسل‌کشی و فاجعه انسانی در غزه را مورد تاکید قرار داده است.

کد N415376