هاشمی رفسنجانی: برخی افکار ناقص خود را به اسلام تعمیم می دهند/ اسلام تفکیک جنسیتی ندارد

ایرنا نوشت:

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که نگاه افراط و تفریط مخل شخصیت زن است، گفت: بعضی ها شاید با نیت خوب، افکار ناقص خود را به اسلام تعمیم می دهند و متحجرانه زن را محبوس در خانه می دانند.

به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله «اکبر هاشمی رفسنجانی» پیش از ظهر امروز در دیدار اعضای شورای مرکزی جمعیت پیروان حضرت زینب(س)،اسلام را دین رحمت توصیف کرد و با بیان آیاتی از قرآن کریم که بر تساوی زن و مرد تکیه دارند، افزود: تبعیض جنسیتی در اسلام معنا ندارد و ملاک تقوا و توانایی های علمی و جسمی است.

او ادامه داد: حضور حضرت زینب(س) در همه مراحل و مقاطع حماسه عاشورا، نشان می دهد که زن مسلمان می تواند در جامعه با حفظ موازین، حضوری فعال و مسوولانه داشته باشد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری ظلم تاریخی به زنان در موضوع ارث از زمین به جلسه خویش با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: بعد از این گفت وگو، موضوع در جلسه فقهی دفتر رهبری نیز مطرح و یک نفر مامور بررسی شد.

هاشمی رفسنجانی ادامه داد: نتیجه آن قانونی شد که مجلس شورای اسلامی برای ارث زنان تصویب کرد.

او با تاکید بر اهمیت آشنایی زنان با ابعاد مختلف زندگانی حضرت زینب(س) گفت: جمله معروف حضرت زینب(س) در عصر عاشورا و دلداری ایشان به امام عصر خویش، یعنی حضرت سجاد(ع) که اینجا بارگاه و زیارت گاه مردم در اعصار گوناگون خواهد شد، نشان از تدبّر و آینده نگری دختر امیرالمؤمنین(ع) دارد.

او در توصیف حضرت زینب(س) گفت: زنی بزرگوار که با صبر و خطبه اش قیام عاشورا را جاودان کرد و مضجعش بارانداز روحی مناسب برای دوستداران اهل بیت(ع) است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنانش ، افزایش حضور زنان در مسایل اجتماعی را دستاورد انقلاب اسلامی دانست.

هاشمی رفسنجانی با یادآوری شرایط قبل از انقلاب، گفت: شرایط به گونه ای بود که خانواده های مذهبی کمتر به تحصیل دختران خود رغبت نشان می دادند و این نگاه، پس از پیروزی انقلاب کاملاً معکوس شد.

او ، افزایش آمار تحصیلات زنان در مقاطع مختلف را مصداق بارز «ابنای زمانه بودن» و برنامه ریزی براساس تطور زمان خواند و یادآور شد: زن ایرانی امروز در آموزش و پژوهش و حتی در مدیریت ها، کارنامه ای سرافرازانه دارد و اگر بعضی از قوانین دست و پاگیر نباشد، شاهد رشد حضور زنان در عرصه های مختلف خواهیم بود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اهمیت فرهنگ برای جامعه اسلامی و گستردگی معنای آن، گفت: این مقوله مهم نباید به مسایل سطحی محدود شود، چون یک مجموعه اساسی است که انسان را در مسیر کمال راهنمایی می کند.

هاشمی رفسنجانی با تأکید بر این نکته که «خلقیات اسلام با تطوّر زمان سازگار است»، گفت: اجتهاد، مکمل خاتمیت دین اسلام است تا مسلمانان همراه شرایط زمان زندگی کنند.

او تغییر وظایف زنان در مقاطع مختلف جامعه اسلامی و حتی انقلاب اسلامی را نمونه ای از حرکت براساس شرایط زمان دانست و گفت: در زمان جنگ تحمیلی، زن ایرانی با حمایت های روحی و معنوی و بعضاً حضور در قرارگاه های پشتیبانی انجام وظیفه می کرد و پس از جنگ وظیفه اش کسب علم و دانش بود که به دستاوردهای خوبی نیز رسیدند و در صورت وجود خطر برای نظام آنان هم مشمول وجوب کفایی شرکت در جهاد هستند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشریح وظایف زنان گفت: مثل روز روشن است که مادر تحصیل کرده و دانشگاهی ، در تربیت فرزندان و وظایف خانه داری نیز موفق تر است و خانه داری و تحصیل هیچ مغایرتی با هم ندارند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین در این دیدار از حضور مردم سراسر کشور ایران و مسلمانان جهان در روز جهانی قدس تشکر کرد و گفت: این حضور نشانه وفاداری آنان به آرمان های امام راحل و حمایت از مردم مظلوم، به ویژه زنان و کودکان بی گناه غزه بود.

 

45231

 

کد N415210