گفتگوی تلفنی ظریف با سید حسن نصرالله در خصوص اوضاع غزه

سیاست خارجی

محمد جواد ظریف و سید حسن نصرالله در گفتگوی تلفنی آخرین تحولات منطقه، وضعیت فلسطین و اوضاع باریکه غزه را مورد گفتگو و تبادل نظر قراردادند.

به گزارش خبرگزاری مهر ، دو طرف با ابراز نگرانی از فتنه طائفی در منطقه و اقدامات تفرقه افکنانه که با هدف تضعیف جهان اسلام صورت می گیرد، لزوم هشیاری و همبستگی ملت های مسلمان برای خنثی کردن این فتنه و حرکت به سمت تامین مصالح و منافع کشورهای اسلامی را بسیار مهم ارزیابی کردند.

در تماس تلفنی ظریف با سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان، طرفین لزوم تحقق خواست های مردم غزه و بویژه رفع محاصره از ساکنان بی دفاع غزه را مورد تاکید قرار دادند.

ظریف همچنین با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در آستانه روز قدس و تاکیدات ایشان مبنی بر لزوم حمایت از مقاومت و ایستادگی در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی ، بر دستور ویژه دکتر روحانی رئیس جمهوری برای حمایت از مقاومت و جلوگیری از فاجعه انسانی در غزه تاکید کرد.

 ظریف در این تماس تلفنی خاطر نشان ساخت: جمهوری اسلامی ایران از خواست مشروع مردم فلسطین حمایت می کند و هوشیاری جهان اسلام برای تحقق خواست مردم فلسطین ضروری است.

وی همچنین با تاکید بر آمادگی کامل دولت و ملت ایران برای ارسال کمک های امدادی و دارویی به باریکه غزه ، تاخیر در روند ارسال این کمک ها و بروز مشکلاتی بدلیل بسته بودن گذرگاه رفح را مورد اشاره قرار داد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این تماس تلفنی برخی اقدامات به عمل آمده از سوی جمهوری اسلامی ایران با استفاده از ظرفیت ریاست دوره ای ایران بر جنبش عدم تعهد از جمله ارسال پیام ها و انجام تماس های تلفنی از سوی رئیس جمهور ، همچنین تحرکات دیپلماتیک بعمل آمده توسط وزارت امور خارجه و استفاده از ظرفیت دیپلماسی پارلمانی در خصوص تحولات اخیر غزه و حمایت از مردم بی دفاع فلسطین را تشریح کرد.

دبیر کل حزب الله با تجلیل از بیانات اخیر رهبری معظم انقلاب در اعلام حمایت جمهوری اسلامی ایران از جبهه مقاومت ضدصهیونیستی ، بر ضرورت حمایت از همبستگی و وحدت میان گروه های فلسطینی در شرایط حساس کنونی در تمسک به روحیه مقاومت و ایستادگی در برابر زیاده خواهی های رژیم اشغالگر قدس تاکید کرد.

سید حسن نصرالله با تشریح تجاوزات و جنایات رژیم صهیونیستی در حملات بی رحمانه به باریکه غزه خاطر نشان کرد : این حملات ددمنشانه بحران انسانی فاجعه باری را پدید آورده که مصداق بارز جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت به شمار می رود.

دبیر کل حزب الله لبنان با قدردانی و تجلیل از مواضع اصولی و دیپلماسی و تحرک فعال سیاسی ایران در عرصه منطقه ای و بین المللی برای حمایت از مردم فلسطین خاطر نشان کرد : بدون شک باید از ظرفیت های موثر منطقه ای و بین المللی برای وادار کردن رژیم صهیونیستی به توقف این جنایات و جلوگیری از رفتارهای ناقض حقوق بین الملل استفاده شود.