جهان بشری از فواید روزه مسلمانان در شگفت است

حوزه علميه,روزه

مربی تربیت کودک و نوجوان حوزه علیمه قم با بیان اینکه تاکنون هیچ دانشمند مسلمان و غیرمسلمانی نتوانسته روزه ماه مبارک رمضان را از نظر علمی رد و آن را مضر برای بدن اعلام کند، جهان بشری را در شگفت از فواید روزه مسلمان‎ها دانست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه چهارمحال و بختیاری، حجت‎الاسلام محمد سلطانی در گردهمایی مبلغین و مبلغات و جمعیت بانوان فرهیخته و فعال در عرصه فرهنگ دینی استان، با اشاره حدیثی از امام جعفر صادق(ع) که می‌فرمایند «کونوا دُعاةً لِلنّاسِ بِغَیرِ ألسِنَتِکُم؛ مردم را با غیر زبان خود به مذهب خویش دعوت کنید»، مبلغان و روحانیون را خط مقدم جبهه عمل به دستورات و روبات الهی و قرآنی دانست.

وی با بیان اینکه شعاری عمل کردن قشر روحانی و طلبه نسبت به دستورات الهی آسیب و خطرات جدی را در جامعه به همراه خواهد داشت، بی‎توجهی و بی‎میلی نسبت به دستورات اسلامی، کم رنگ شدن اعتقادات و ارزش‌ها در جامعه و رواج بی‌بندباری و گناه را از مهم‎ترین آثار غفلت جامعه روحانیت نسبت به دستورات دینی دانست.

سلطانی به بیان اصول و ویژگی‌های یک تغذیه سالم در سبک زندگی اسلامی پرداخت و از روزه ماه مبارک رمضان به عنوان یکی از موثرترین و سالم‎ترین راهکارها برای دفع سموم و رسیدن به سلامت تَن و جسم یادکرد.

وی با بیان اینکه تاکنون هیچ دانشمند مسلمان و غیرمسلمانی نتوانسته است روزه ماه مبارک رمضان را از نظر علمی رد و آن را مضر برای بدن اعلام کند، جهان بشری را در شگفت از فواید روزه مسلمان‎ها دانست.

سلطانی با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم (ص) که می‌فرمایند صوموا تصح؛ روزه بگیرید تا سالم بمانید، اظهار کرد: رسیدن به سلامت تَن، یکی از هزاران حکمت و آثار فراوان و بی‎شماری روزه داری برای انسان‎هاست.

وی با بیان اینکه رژیم غذایی و تغذیه نامناسب در ماه مبارک رمضان عوارض و پشیمانی فراوانی را در پی خواهد داشت، زودرنج شدن و عصبانیت را یکی از عارضه‏‌های مهم در عدم کنترل تغذیه غذایی در ماه رمضان دانست.

سلطانی با اشاره به اینکه برخی‎ها به دلیل عدم رعایت اصول تغذیه در ماه رمضان به افراد عصبانی مزاج و تندخود تبدیل می‎شوند، استفاده آب و مایعات در بین غذا را یکی از عناصر مهم در شکل گیری این وضعیت برای افراد دانست.

وی با تاکید بر اینکه نوشیدن مایعات در بین غذا در دین اسلام به شدت نهی و رد شده است، عدم کنترل و تسلط بر احساسات و عواطف را یکی از آثار مخرب مصرف مایعات در بین غذا عنوان کرد.

سلطانی با بیان اینکه کسانی که در بین غذا مایعات می‌خورند به مروز زمان سرانجام‌شان به بیمارستان، تیمارستان و در نهایت به قبرستان خواهد کشید، به حدیثی از امام صادق(ع) در این باره اشاره کرد و گفت: امام حسن(ع) می‌فرمایند: تعجب می‌کنم از انسان هایی که در بین غذا آب می نوشند اما نمی‌میرند.

وی با تاکید بر اینکه نوشیدن آب بین غذا مرگ تدریجی انسان را رقم خواهد زد، ضعف بنیه و توان جسمی، از بین رفتن تمام ویتامین و مواد پروتوئنینی غذا، سرد مزاج کردن انسان و به تبع آن سردرد، کمردرد و پادردها در زمان میانسالی را از آثار مخرب و تهدیدکننده مصرف آب در بین غذا دانست.

سلطانی با بیان اینکه توجه به دستورات دینی بسیاری از بیماری‎ها و مراجعات به پزشک را کاهش خواهد داد، دین اسلام را یک دین کامل، جامع و سعادت بخش برای تمام بشریت دانست.

وی اضافه کردن یخ به مایعات را یکی از اشتباهات بزرگ ایرانی‎ها در مصرف مایعات دانست و با بیان اینکه یکی از عوامل سقط جنین و بروز نازایایی در بین بانوان مصرف بیش از حد نوشیدنی‎های سرد همراه با یخ فریز شده است، افزود: متاسفانه عدم توجه به این نکته بسیاری از زنان جامعه را با مشکلات زناشویی مواجه کرده است.

سلطانی با اشاره به شرایط اقلیمی خاص و ویژه استان چهارمحال و بختیاری، مردم استان را بر استفاده از داروهایی گیاهیی فوق العاده و منحصر به فرد موجود در استان توصیه کرد و گفت: این استان خود مرکز دارو برای درمان همه دردهاست، اما متاسفانه نیازهای دارویی این استان از استان‎های همجوار تامین می‎شود.

وی با بیان اینکه آب چهارمحال و بختیاری دارای املاح و مواد آهک فراوانی است، به آمار بالای بیماری سنگ کلیه در این استان اشاره کرد و افزود: استفاده از شربت شیره انگور از تولید سنگ کلیه جلوگیری خواهد کرد.

سلطانی با بیان اینکه ما باید غذای سالم بخوریم نه غذای خوشمزه، استفاده بی‎رویه از رب گوجه فرهنگی را موجب بروز عارضه و مشکلات فراوان برای انسان دانست و گفت: استفاده بی‎رویه از رب گوجه فرنگی موجب سردمزاجی، سردردی و برای بانوان ضعیف شدن دیواره رحم و سقط جنین را به همراه خواهد داشت.

انتهای پیام

کد N415024