پیش از ظهر امروز صورت گرفت،

گفتگوی تلفنی ظریف با یوسف بن علوی در خصوص بحران غزه

سیاست خارجی

ظریف با ابراز آمادگی کشورمان برای ارسال فوری کمک‌های انسانی به باریکه غزه و پذیرش مجروحان فلسطینی در ایران، آمادگی کشورمان را برای اعزام پزشک برای مداوان مجروحان فلسطینی اعلام کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان پیش از ظهر امروز یکشنبه در تماس تلفنی با یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان در خصوص آخرین تحولات فلسطین به خصوص در باریکه غزه گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

به گزارش ایلنا، محمد جواد ظریف در این گفت‌وگوی تلفنی ضمن تبریک پیشاپیش عید سعید فطر به دولت و مردم عمان و وزیر امور خارجه این کشور، بر ضرورت اعمال فشار همه جانبه جامعه جهانی بر رژیم صهیونیستی برای توقف فوری حملات و تجاوزات خود علیه مردم بی‌دفاع فلسطین تاکید کرد.

وی همچنین بر لزوم در نظر گرفتن خواست مشروع مردم فلسطین در هر طرح آتش‌بسی مبنی بر رفع محاصره از باریکه غزه و تضمین عدم تکرار حملات رژیم صهیونیستی تاکید کرد.

ظریف با ابراز آمادگی کشورمان برای ارسال فوری کمک‌های انسانی به باریکه غزه و پذیرش مجروحان فلسطینی در ایران، آمادگی کشورمان را برای اعزام پزشک برای مداوان مجروحان فلسطینی اعلام کرد.

یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان نیز در این گفت‌وگوی تلفنی ضمن تبریک متقابل عید سعید فطر به رهبری و دولت و مردم ایران ابراز امیدواری کرد با تداوم رایزنی‌ها بین کشورهای موثر اسلامی شاهد کاهش آلام مردم فلسطین باشیم.

وی همچنین با محکومیت از سرگیری تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه، بر ضرورت اقدام فوری برای توقف این حملات در آستانه عید فطر تاکید کرد.

طرفین همچنین بر ضرورت تحرک بین‌المللی برای رفع محاصره و ارسال کمک‌های غذایی و دارویی و درخواست از مصر برای ارائه تسهیلات جهت ورود اقلام کمک‌های انسان‌دوستانه به باریکه غزه تاکید کردند.

دو طرف تداوم تماس‌ها و رایزنی پیرامون تحولات جاری را مورد تاکید قرار دادند.

گفتنی است در پی بحران اخیر و دور جدید حملات همه جانبه ارتش صهیونیستی به مردم بی‌دفاع و در محاصره غزه، وزیر خارجه کشورمان با آقایان خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس، رمضان عبدالله دبیرکل جهاد اسلامی و وزیر خارجه مصر و لبنان پیرامون راه‌های کمک به مردم بی‌دفاع غزه و متوقف کردن جنایات و حملات رژیم صهیونیستی گفت‌وگوی تلفنی داشته است و همچنین طی ارسال نامه به دبیران کل سازمان همکاری اسلامی، اتحادیه عرب و سازمان ملل لزوم حساسیت و اقدام فوری مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی نسبت به شرایط و اوضاع انسانی در غزه را مورد تاکید قرار داده است.

ظریف همچنین طی حضور در وین و در حاشیه مذاکرات هسته‌ای با دبیرکل سازمان ملل، نمایندگان اتحادیه عرب، سازمان همکاری اسلامی، رئیس کمیته دفاع از حقوق لاینفک مردم فلسطین و سفرای اردن و فلسطین در دفتر اروپائی سازمان ملل متحد گفت‌وگو و تحرک هرچه بیشتر جامعه جهانی برای افشای جنایات رژیم صهیونیستی و جلوگیری از وقوع نسل کشی و فاجعه انسانی در غزه را مورد تاکید قرار داده است.

کد N414822