نگرانی سازمان ملل نسبت به وضعیت نابسامان مسلمانان میانمار

مخبر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر میانمار با پایان نخستین ماموریت رسمی 10 روزه خود، نسبت به وضعیت مسلمانان در کمپ‌های این کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: همین امر ممکن است وضعیت حقوق بشر میانمار را وخیم‌تر کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، پروفسور یانگی لی، مخبر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر میانمار پیش از خروج از این کشور در کنفرانسی خبری گفت: میانمار تحت یک گذار مهم قرار دارد و اصلاحات گسترده و دور از دسترس در سال‌های اخیر به طور چشمگیری دورنماهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و حقوق بشر این کشور را تغییر داده است.

وی افزود: میانمار از سال 2011 میلادی که دولت جدید زمام امور این کشور را بدست گرفته، پیشرفت چشمگیری داشته است.

یانگی لی ادامه داد، نشانه‌های نگران کننده‌ای از عقب‌نشینی احتمالی وجود دارد که اگر بررسی و کنترل نشوند می‌توانند تلاش‌های میانمار را برای تبدیل شدن به یک عضو مسئول جامعه بین‌الملل که به حقوق بشر احترام می‌گذارد و از آن حمایت می‌کند، متزلزل کند.

این مخبر ویژه سازمان ملل نسبت به توجه‌های بسیار زیاد به آموزش و بهداشت دلگرم شده و گفت: علی‌رغم افزایش‌های چشمگیر، بودجه عمومی در این منطقه همچنان بخش اندکی از کل بودجه ملی را تشکیل می‌دهد.

یانگی لی در 17 ژوئیه سال جاری میلادی وارد میانمار شد و از استان‌های راخین و کاچین و همچنین منطقه ماندالای دیدار کرده است. وی با مقامات دولتی، اعضای پارلمان و نمایندگانی از جامعه مدنی و همچنین با آنگ سان سوچی، رهبر مخالفان میانمار دیدار کرده است. از زمان انتصاب یانگی لی در ماه گذشته میلادی به عنوان مخبر ویژه سازمان ملل، این نخستین سفر وی به میانمار بوده است.

این مقام ارشد سازمان ملل همچنین نگرانی خود را نسبت به مسلمانان بی‌خانمان شده ابراز کرد و گفت: وضعیت مسلمانان در کمپ‌ها بسیار نگران کننده است و بیش از 100 هزار مسلمان در جریان خشونت‌های بودایی‌های تندرو بی‌خانمان شده‌اند. همین امر ممکن است وضعیت حقوق بشر این کشور را وخیم‌تر کند.

انتهای پیام

کد N414498