انتقاد روسیه از تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا و نقش آمریکا در بحران اوکراین

روسیه ضمن ابراز عصبانیت شدید نسبت به تحریم‌های بیشتر اعمال شده از جانب اتحادیه اروپا به دلیل نقش مسکو در بحران اوکراین گفت، این مساله به همکاری‌ها در بخش مسائل امنیتی خدشه وارد کرده و مبارزه علیه تروریسم و جنایات سازمان دهی شده را متزلزل می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت امور خارجه روسیه همچنین آمریکا را که در حال حاضر تحریم‌های خود علیه مسکو را اعمال کرده به مشارکت در درگیری‌های اوکراین از طریق حمایت از دولت حامی غرب کی‌یف متهم کرد.

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای گفت: این فهرست تحریم‌های بیشتر مدرک مستندی از این مساله است که کشورهای اتحادیه اروپا راه کاهش همکاری‌ها با روسیه در زمینه مسائل بی‌المللی و امنیت منطقه‌ای را پیش گرفته‌اند. این مساله شامل مبارزه با گسترش سلاح‌های کشتار جمعی، تروریسم، جنایات سازمان دهی شده و دیگر چالش‌ها و خطرات جدید است.

اتحادیه اروپا پیشتر تحریم‌های مسدود کردن اموال و دارایی‌ها و ممنوعیت سفر را برتعدادی از مقام‌های ارشد روسیه به دلیل الحاق شبه جزیره کریمه به مسکو در مارس سال جاری میلادی و حمایت‌شان از جدایی طلبان شرق اوکراین اعمال کرده بود.

این تصمیم برای افزایش تحریم‌ها و هدف گرفتن بخش‌های اقتصادی روسیه پس از ساقط شدن هواپیمای مسافربری MH17 مالزی و کشته شدن 298 تن برفراز حریم هوایی شرق اوکراین اتخاذ شد.

وزارت امور خارجه روسیه روز شنبه در دومین بیانیه‌اش گفت: واشنگتن نیز مسئول بحران اوکراین است. آمریکا به تحت فشار گذاشتن کی‌یف برای سرکوب شدید مخالفان روس زبان اوکراین ادامه می‌دهد. به همین دلیل دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به نوعی مسئول درگیری‌های داخلی در کی‌یف و پیامدهای ناگوارش است.

در همین حال فرانک والتر اشتاینمایر، وزیر امور خارجه آلمان با حمایت از تحریمهای جدید اتحادیه اروپا علیه مسکو گفت: پس از کشته شدن 300 فرد بی‌گناه در حادثه هواپیمای MH17 مالزی و پرسه‌زدنهای بی‌احترامانه سربازان غارت‌گر در اطراف محوطه این حادثه، رفتار روسیه چاره دیگری برای ما باقی نگذاشته است.

انتهای پیام

کد N413797