بحران غزه/

ایتالیا:نخستین اولویت،جلوگیری ازکشته شدن غیرنظامیان وکودکان غزه است

غزه,ایتالیا

رم - ایرنا - ˈفدریکا موگرینیˈوزیرخارجه ایتالیا نخستین اولویت برای بحران غزه را جلوگیری از دست رفتن جان غیرنظامیان بویژه کودکان در غزه خواند.

به گزارش ایرنا ازخبرگزاری رسمی ایتالیا ( آنسا) ، وزیرخارجه ایتالیا روزشنبه پس از شرکت در اجلاس بین المللی درخصوص غزه که در پاریس برگزارشد،اظهارداشت : نخستین اولویت جلوگیری از دست رفتن جان غیرنظامیان است.

وی گفت : اجلاس پاریس درخصوص بحران غزه برای درک بهتر اوضاع و هماهنگ کردن تلاشها برای رسیدن به یک آتش بس گسترده که باید در دراز مدت پایدار باشد بسیار مفید بود.

وی ضمن تاکید بر لزوم هماهنگی میان کشورهای مختلف برای رسیدن هرچه سریعتر به یک راه حل دراز مدت گفت:تعهد ایتالیا برای حل بحران غزه بسیار قوی است و امروز یک تلاش هماهنگ و یکصدا وجود دارد. تمام تلاش های سیاسی نیز دراین مسیر می رود و ما بطور هماهنگ تر کار می کنیم. ما تصمیم گرفتیم تا بطور مشترک کار کرده و دائما درتماس باشیم.

وی افزود:هدف ما نه تنها آتش بس کنونی، بلکه رسیدن به یک اتش بس مذاکراتی پایدار است تا جامعه بین المللی بتواند شرایط زندگی شهروندان فلسطینی در غزه و کرانه باختری رود اردن را بهبود بخشد.

وی بااشاره بر لزوم رسیدن به یک راه حل دراز مدت گفت:ما خوب می دانیم که خطر مرحله بعدی درگیری و یا انفجار مجدد بحران در چند ماه و یا چندسال آینده وجود دارد. ایتالیا با قدرت متعهد به حل بحران غزه شده است و من نیز هفته گذشته به خاورمیانه سفر کردم و همتاهای من نیز که امروز در اجلاس بین الملی پاریس دور یک میز نشسته بودیم همین کار را کردند.

وی تاکید کرد: مهم این است که این کار بصورت هماهنگ و قوی انجام شود زیرا وقتی پیامی از چند کشور برسد یقینا تاثیر بیشتری بر اسراییل و حماس و تشکیلات خودگردان فلسطین که در حال همکاری با ما است، خواهد داشت.

به عقیده وزیر خارجه ایتالیا ، تلاش ها برای حل بحران غزه باید بطور هماهنگ و یکصدا و از طریق تماس های دائم و ارتباط میان تمام پایتخت هایی که در این پرونده کار می کنند، باشد.

در اجلاس بین المللی پاریس در خصوص بحران غزه، که امروز از سوی وزارت خارجه فرانسه برگزار شد ˈجان کریˈ وزیر خارجه آمریکا، ˈکاترین آشتونˈ مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ، و روسای دیپلماسی کشورهای ترکیه، قطر و وزاری خارجه کشورهای مختلف اروپایی از جمله ایتالیا شرکت کردند.

در پی موافقت گروه های مقاومت فلسطین و رژیم صهیونیستی با طرح آتش بس 12 ساعته و برقراری آتش بس نیم روزه در نوار غزه، شمار شهدای حملات رژیم صهیونیستی حداقل به یک هزار نفر رسید. رژیم صهیونیستی نزدیک به سه هفته پیش از طریق هوا و دریا و در نهایت از طریق زمینی به نوار غزه حمله کرد که بر اساس اعلام منابع فلسطینی ، بر اثر حملات این رژیم طی این مدت بیش از هزار و 450 خانه بطور کامل ویران شده و بیش از 19 هزار خانه مسکونی دیگر نیز آسیب دیده است. همچنین هواپیماهای رژیم صهیونیستی نزدیک به 50 مسجد را ویران کردند که از این تعداد 15 مسجد بطور کامل با خاک یکسان شده است . رژیم صهیونیستی همچنین طی این مدت 62 مدرسه را در نقاط مختلف نوار غزه که پذیرای 38هزار دانش آموز فلسطینی بوده هدف قرار داده و به آن ها آسیب هایی رسانده است.

اروپام ** 2171/1547
کد N413305