مدیر سابق اف.بی.آی: خشونت‌های نوار غزه به تقویت گروه‌های افراطگرا می‌انجامد

مدیر سابق پلیس اف.بی.آی آمریکا هشدار داد خشونت‌های جاری در نوار غزه موجب شعله‌ور شدن آتش احساسات ضد آمریکایی در منطقه شده و تهدیدات تروریستی علیه آمریکا را تشدید می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه یاهو نیوز، رابرت مولر، مدیر سابق پلیس اف.بی.آی آمریکا در سخنانی در اجلاس امنیتی "اسپن" طی روز جمعه اظهار داشت: ما نباید فراموش کنیم که آنچه که امروز در نوار غزه اتفاق می‌افتد، سبب تحریک بسیاری افراد دیگر برای پیوستن به گروه‌های افراطگرا خواهد شد.

وی تاکید کرد: با توجه به اشغال مناطقی در سوریه و عراق و دشواری پوشش این مناطق خاص، فکر می‌کنم که در نتیجه آنچه که بین اسرائیل و حماس در غزه رخ می‌دهد، خواهید دید که در ماه‌های آینده تعداد کسانی که متمایل به رفتن و پیوستن به چنین گروه‌هایی هستند، افزایش خواهد یافت.

همچنین در همین اجلاس، مت اولسن، مدیر مرکز ملی مبارزه با تروریسم آمریکا، اظهار داشت: مقامات آمریکایی شواهدی به دست آورده‌اند که عوامل کهنه‌کار القاعده از کشور پاکستان در حال حاضر در سوریه مستقر بوده و به دنبال جذب شبه‌نظامیان به منظور انجام حملات احتمالی در خاک آمریکا هستند.

اولسن تاکید کرد: بدون شک مشاهده کرده‌ایم که القاعده سوریه را جایی می‌داند که رفتن به آن واجب است.

وی افزود: ایمن الظواهری رهبر القاعده کاملا علنی گفته است که سوریه محلی است که شبه‌نظامیان به ویژه افراد خارجی باید به آنجا بروند. همچنین علاوه بر جریان شبه‌نظامیان خارجی به سوریه آنچه که حائز نگرانی است این است که برخی عوامل کهنه‌کار القاعده در سوریه به سر می‌برند و از شرایط آسانی که در این منطقه برای فعالیت آن‌ها وجود دارد بهره می‌برند.

اولسن همچنین اضافه کرد که مقامات آمریکایی به دنبال رهگیری آمریکایی‌هایی هستند که به سوریه می‌روند و در بسیاری از موارد شناسایی کرده‌اند که آن‌ها چه کسانی هستند و به چه گروه‌هایی تعلق دارند. اما به مجرد این که این افراد به سوریه وارد می‌شوند ردگیری آن‌ها دشوار می‌شود.

وی گفت: در حال حاضر موج جذب شبه‌نظامیان از جنوب آسیا که مدت چند سال است بر آن متمرکز هستند، گسترش یافته و به مناطق وسیعی از خاورمیانه و شمال آفریقا می‌رسد. من فکر می‌کنم که در حال حاضر تهدید تروریستی بیشتر و مطمئنا پیچیده‌تر از سال‌های قبل است.

مولر که از زمان کنار رفتن از سمت مدیریت پلیس اف.بی.آی در ماه سپتامبر، برای نخستین بار در انظار عمومی ظاهر شد تاکید کرد: اگر این فرصت وجود داشت تا علیه برادران سارنایف در بوستون تله‌گذاری کنیم من برای انجام این کار یک لحظه هم درنگ نمی‌کردم.

همچنین مولر در پاسخ به پرسشی درباره گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر مبنی بر اینکه اف.بی.آی با استفاده از مخبران پنهانی موجب به وجود آمدن طرحهای تروریستی شده و از وظایف خود تجاوز کرده است، گفت: ما در مساجد مسلمانان پرسه نمی‌زنیم هرچند که به تله انداختن متهمان در پرونده‌های تروریستی یک ریسک است.

مولر همچنین در خصوص اقدامات روسیه در اوکراین و بحران فعلی در این کشور گفت که اقدامات روسیه احتمالا تلاش‌های آمریکا برای مقابله با هکرها را که بخش زیادی از آن‌ها در این منطقه مستقر هستند با مشکل رو به رو می‌سازد.

وی در پاسخ به اینکه اف.بی.آی چقدر انتظار دارد که سازمان اطلاعات روسیه در شناسایی این هکرها همکاری کند، پاسخ داد: نه چندان زیاد.

انتهای پیام

کد N413252