انتقاد چین از انگلیس به دلیل دخالت در امور هنگ‌کنگ

دولت چین، انگلیس را به دخالت در امور هنگ کنگ متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، کمیته امور خارجی مجلس عوام انگلیس، تحقیقاتی را درباره چگونگی نظارت وزارت خارجه انگلیس بر اجرای قرارداد 1984 بین پکن و لندن، آغاز کرده است. با اجرای این قرارداد مسیر برای انتقال مستعمره انگلیس به چین در سال 1997 هموار شد.

هونگ لی، سخنگوی وزارت خارجه چین، از انگلیس خواست تا مداخله در امور داخلی چین را متوقف کند.

هونگ در بیانیه‌ای اعلام کرد: از آنجایی که هنگ کنگ منطقه ویژه اجرایی چین است، امور آن نیز از امور داخلی چین محسوب می‌شود. چین به شدت از اقدام انگلیس ناراضی و با آن مخالف است و نمایندگان رسمی را برای بررسی این اقدام قرار داده است.

انگلیس در سال 1997 و در پی قرارداد سال 1984 هنگ کنگ را به چین برگرداند.

طبق قرارداد 1984 دولت شهر هنگ کنگ آزادی و خودگردانی داشته و تحت سیستم "یک کشور، دو سیستم" گردانده می‌شود. این شهر طی 150 سال مستعمره انگلیس بودن، هرگز به طور کامل دموکراتیک نبوده است.

مقامات چین مکررا نسبت به اظهار نظرات انگلیس درباره تحولات هنگ کنگ ابراز خشم کرده و در گزارش دولت چین که اخیرا منتشر شده نسبت به هرگونه دخالت خارجی در هنگ کنگ هشدار داده است.

در یکی از گزارش‌های دولت انگلیس درباره هنگ کنگ که توسط ویلیام هیگ، وزیر خارجه وقت انگلیس به مجلس این کشور ارائه شد، نگرانی‌های جدی درباره آزادی مطبوعات و خود سانسوری در مستعمره سابق انگلیس مطرح شده بود.

انتهای پیام

کد N413132