همایش بزرگداشت روزجهانی قدس در بمبئی هند برگزار شد

هند,غزه 93

دهلی نو - ایرنا - همایش بزرگداشت روز جهانی قدس با شرکت اندیشمندان هندی در شهر بمبئی مرکز ایالت ماهاراشترا در جنوب غرب هند برگزار شد.

به گزارش ایرنا، دراین همایش که در باشگاه خبرنگاران شهر بمبئی شکل گرفت، شخصیت های برجسته ایی همچون یوسف حاتم ماچالا، اسلم قاضی، مولانا ظهیر عباس، مولانا محمود دریابادی حضور یافتند.

شخصیت های هندی به بیان عوامل و ابعاد مظلومیت، وضعیت و راهکارهای حل مساله فلسطین همچون ضرورت وحدت امت اسلام و ملت های سایر ادیان در برابر تجاوزات و جنایات رژیم اشغالگر قدس، ماهیت دنیا طلبانه و نیات بدور از شئونات انسانی و اسلامی سازمان های بین المللی و حقوق بشری و سکوت تأسف بار برخی کشورهای عربی به ایراد سخن پرداختند.

ˈحسنخانیˈ مسئول خانه فرهنگ کشورمان در بمبئی نیز در سخنانی با اشاره به جایگاه نخست مساله فلسطین در جهان اسلام بنابر فرموده رهبر معظم انقلاب، گفت: در واقع جنایات گسترده و غیر انسانی رژیم متجاوز صهیونیستی با همه اصول و معیارهای بشری در تضاد است و امروزه هر وجدان آزاده و حق طلبی را به اعتراض و محکومیت واداشته است.

وی غزه را نماد مقاومت، مظلومیت و دفاع در برابر تجاوز در جهان قلمداد کرد و افزود : امروز که بیش از سه دهه از نامگذاری روز قدس از سوی امام راحل می گذرد عمق نگاه دور اندیشانه ایشان در ایجاد همبستگی و وحدت ملت های مسلمان در محکومیت اشغالگران در تجاوز بر مردم ستمدیده این سرزمین و آزادسازی قدس شریف نمایان تر شده و اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

ˈخالقیˈ سرکنسول ایران در بمبئی نیز در سخنانی جنایات رژیم صهیونیستی را غیر قابل تحمل و باور هر اندیشه و تفکر انسانی دانست و سکوت مجامع حقوق بشری و حکومت های وابسته به این رژیم را به شدت محکوم کرد و آنان را در انجام این جنایات شریک دانست.

وی با تشریح اقدامات جمهوری اسلامی ایران از ابتدا انقلاب تاکنون از جمله برگزاری نشست اخیر اتحادیه بین المجالس کشورهای اسلامی ، بر آمادگی کشورمان برای ارسال کمک های انسان دوستانه همچون دارو و پذیرش مجروحان فلسطینی در بیمارستان های کشورمان تاکید نمود.

در حاشیه این همایش فیلمی مستند از وضعیت مردم مظلوم غزه به نمایش درآمد. همچنین نمایشگاهی از آثار کاریکاتور از جنایات رژیم اشغالگر قدس و ظلم و ستم وارده به مردم غزه در معرض دید علاقمندان قرار گرفت.

همچنین مسابقه ایی با مضمون شناخت روز قدس(ویژه نوجوانان) با مشارکت نهادهای مردمی اجرا شد.

آساق ** 275 **
کد N413119