جهانگیری: مناطق آزاد کشور باید کانونی برای جذب سرمایه گذاران خارجی باشد

جلسه شورای عالی,مناطق آزاد تجاری صنعتی

تهران – ایرنا - معاون اول رییس جمهور با اشاره به امتیازاتی که به مناطق آزاد کشور داده شده گفت: با وجود امتیازاتی همچون برخی معافیت ها، حذف عوارض و مقررات دست و پاگیر، انتظار می رود مناطق آزاد کانونی برای جذب سرمایه گذاران خارجی و منطقه ای برای صادرات کشور باشد اما متاسفانه گاهی مشاهده می شود که این مناطق به محلی برای واردات کالاهای مصرفی تبدیل شده اند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (شنبه) در جلسه شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی با بیان اینکه اولین مناطق آزاد در برنامه اول توسعه کشور به تصویب رسید افزود: لازم است در این زمینه آسیب شناسی صورت گیرد که چرا پس از سپری شدن 5 برنامه توسعه، هنوز نتوانسته ایم به هدف گذاری های مربوط به برخی مناطق آزاد دست پیدا کنیم.

وی یادآور شد: تا کنون آن طور که باید از مناطق آزاد کشور استفاده نشده و امیدوارم پس از این آسیب شناسی، دولت بتواند در این خصوص سیاست گذاری مناسبی در باره مناطق آزاد کشور انجام دهد.

معاون اول رییس جمهور از مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی خواست پس از انجام این آسیب شناسی، گزارشی را در جلسه هیات وزیران ارائه دهند تا دولت بتواند برای رفع کاستی ها و تنگناها در این زمینه، تصمیم گیری صحیحی انجام دهد.

جهانگیری گفت: با وجود مزیت های فراوانی که در مناطق آزاد وجود دارد لازم است این موضوع مورد بررسی قرار گیرد که چرا در بعضی از این مناطق نسبت به برخی نقاط دیگر کشور که حتی از امکانات و مزیت های منطقه آزاد نیز برخوردار نیستند، توسعه کمتری اتفاق افتاده است.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به پیشنهاد لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی جاسک، از سواحل مکران و دریای عمان به عنوان یکی از مهمترین ظرفیت های توسعه کشور نام برد .

وی یادآور شد: این مناطق با وجود دسترسی به آبهای آزاد دنیا تاکنون مغفول مانده اند که خوشبختانه با دستور رهبر معظم انقلاب و جهت گیری نیروهای مسلح برای استقرار و کمک به توسعه این منطقه، فرصتی برای دولت ایجاد شده که به شکل ویژه به این سواحل بپردازد.

جهانگیری گفت: یکی از سیاست های دولت روحانی این است که با نگاهی ویژه به سواحل مکران و بندر چابهار به عنوان کانون های مهم توسعه کشور بپردازد.

در این جلسه مهندس ترکان مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی در خصوص پیشنهاد لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی جاسک به ارایه گزارشی پرداخت و ضمن تشریح ظرفیت ها و امکانات موجود در این منطقه، توضیحاتی در خصوص مساحت، پروژه های موجود و جزئیات دیگر مربوط به این منطقه ارایه کرد که پس از بحث و تبادل نظر پیشنهاد این لایحه به تصویب رسید.

استاندار بوشهر نیز در این جلسه گزارشی در خصوص پیشنهاد لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی بوشهر ارایه کرد و به بیان توضیحاتی پیرامون تجارت و بازرگانی بوشهر در گذر زمان، ذخایر و منابع انرژی بوشهر، وضعیت کلی صنایع در این استان، زیرساخت های حمل ونقل، مزیت های منطقه و اهم فرصت ها و ظرفیت های اقتصادی استان پرداخت که این پیشنهاد نیز با نظر اعضای شوای عالی تصویب شد.

در این نشست که وزرای صنعت، معدن و تجارت، فرهنگ و ارشاد اسلامی، راه و شهرسازی، رییس کل بانک مرکزی و معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز حضور داشتند، پیشنهاد لایحه ایجاد منطقه ویژه اقتصادی دارویی برکت در ساوجبلاغ و همچنین رفع مغایرت تصویب نامه اصلاح محدوده منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی انزلی به همراه چند پیشنهاد دیگر پس از ارائه دیدگاهها و نظرات مختلف به تصویب رسیدند.

سیام**1058 **1449
کد N413054