اعلام موجودیت انجمن فرهنگ و سیاست دانشجویان در دانشگاه علامه طباطبایی

دانشجويي,تشكل دانشجويي,دانشگاه

انجمن فرهنگ و سیاست دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی (ره) به مناسبت آغاز به کار و اعلام موجودیت خود در این دانشگاه، بیانیه‌ای را از سوی هیأت مؤسس خود صادر کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، متن این بیانیه به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

من طلب و جد، وجد

خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید "ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیر ما بانفسهم". "خدواند سرنوشت هیچ قومی را دگرگون نخواهد کرد مگر که آن قوم جان خود را دگرگون سازد". امروز با تأسی از این آیه شریفه و به همت مردم سرافراز و همیشه در صحنه کشورمان، شاهد استقرار فضایی به مراتب پرنشاط تر و آزادتر از دوران نه چندان دور گذشته در ایران اسلامی‌مان هستیم. اگرچه هنوز " هزار باده ناخورده در رگ تاک است". اما خرسندیم که توانستیم دوباره در راهمان که همانا راه استقلال، آزادی، جمهوریت و اسلامیت است گامی استوار بگذاریم و با امید به فردایی بهتر، آوای " دوباره می‌سازمت وطن" را در کشور طنین‌انداز کنیم.

مردم ایران با تأسی از رهنمودهای رهبر انقلاب، آنانکه به نظام جمهوری اسلامی اعتقاد داشتند و آنانکه بدون داشتن چنین اعتقاد و دلبستگی، تنها به فکر پیشرفت و آبادانی میهنشان بودند با حضور در انتخابات 24 خرداد 1392 نشان دادند که رأی‌شان که همانا "حق‌الناس" است، همواره به اعتدال، عقلانیت، عطوفت، اصلاح و تدبیر است و مخالف هرگونه تفریط و افراط گرایی، بی‌تدبیری، دشمن‌تراشی، جنگ‌طلبی و به خطر انداختن منافع ملی، در نظر نگرفتن خیر ملت، عوام فریبی، خودرأیی و تمامیت‌خواهی در عرصه سیاسی کشور هستند. این همان ملت است که در کارنامه درخشانش حماسه هایی چون "جنبش مشروطیت"، "جنبش ملی کردن صنعت نفت"، "انقلاب اسلامی ایران"، "هشت سال دفاع مقدس" و ده ها حماسه دیگر می درخشند و با انتخاب بزرگ و حضور حماسی خود در بیست و چهارم خرداد نشان دادند که حماسه ها ادامه دارند واین کشور تنها یک صاحب و تصمیم گیرنده یحماسه آفرین دارد و آن مردم ایران است.مردمند که حرف آخر را در تمامی عرصه های مدیریتی کشور می زنند و ایران برای همه ایرانیان است. حاکمیت اسلامی یعنی فتح قلوب مردم و تبدیل معاند به مخالف و مخالف به موافق و این هنر حکومت است. مردم ما، نسل جوان ما و به خصوص جنبش دانشجویی ما همواره باید مانند گذشته در تمامی عرصه های سیاسی و فرهنگی کشور با چشمی باز حرکت کنند و نگذارند عده ای سودجو و "نان به نرخ روز خور" همه چیز را برای خود و همفکران خود بدانند و گمان کنند مردم نمی دانند و یا نسبت به آینده کشورشان بی اعتنا هستند.

امروز دانشگاه ما و جنبش دانشجویی ما باید با تکیه برعقلانیت و خردورزی و به دور از برخوردهای آنی و احساسی، پیشقراول توسعه همه جانبه و پایدار در کشور باشند. به راستی که عقلانیت سکه رایج بازار سیاست شده و راهی است به سوی نیل به مدینه فاضله و آرمانشهر بشری و خرد ستیزان و گنجشک مغزان راهی جز عزلت و عقب‌نشینی ندارند. تحقق جامعه مدنی، آزادی، توسعه، امنیت و اقتدار ملی بدون توجه به مقوله خردورزی میسر نخواهد شد. جوانان و دانشجویان ما سردمداران این راه و سازندگان اصلی فردای این مرز و بوم اند و توسعه سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و علمی کشورمان جز به همت آنان نخواهد بود. بنابراین فضای حاکم بر دانشگاه ها باید فضایی سالم، پر نشاط و به دور از هر گونه خفقان، ترس و نا امیدی باشد تا در این شرایط مساعد دانشجویان بتوانند آزادانه عقاید و نظرات خود را در تمامی عرصه های سیاسی، فرهنگی،علمی و آموزشی بیان نمایند. اگرچه در طی دوران نه چندان دور گذشته، شاهد رخت بربستن شادابی و نشاط و حاکمیت فضای نا امیدی و ترس بر دانشگاه های کشور بودیم به یاری خداوند متعال و همت دانشجویان و دولت مردمی و توانمند یازدهم، یخ‌های این فضا در حال ترک خوردن است.

دانشگاه علامه طباطبایی(ره) برای توضیح آنچه دیروز بر دانشگاه‌ها حاکم بوده و امروز در حال رخت بربستن است، بهترین نمونه است. دانشگاهی که هشت سال با حاکمیت فضایی پادگانی نه تنها خبری از فعالیت هیچ تشکل سیاسی یا کانون فرهنگی به معنای واقعی کلمه در آن نبوده است، بلکه بر اثر سیاست های نادرست و مدیریت ناصحیح به لحاظ علمی و آموزشی نیز در حال رفتن به قهقرا بود. امروز با گشایش نسبی فضا به مدد رویکردهای مدبرانه ریاست محترم جمهور، وزارت علوم و ریاست محترم دانشگاهعلامه طباطبایی، "انجمن فرهنگ و سیاست دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی"، به عنوان تنها تشکل اصلاح طلب دانشگاه و با افتخار به راهی که در آن قدم گذاشته است، موجودیت قانونی خود را اعلام می دارد و با تکیه بر سه رویکرد اساسی خود یعنی "آزادی در عرصه اندیشه "، "قانون در عرصه عمل" و "منطق در عرصه گفتار" بر این امید و باور تکیه دارد که بتواند سنگری خدشه ناپذیر و همیشگی برای فعالیت های سیاسی و فرهنگی همسو با مرامنامه و اساسنامه تشکل باشد. این تشکل با حفظ استقلال و بدون هیچ وابستگی به احزاب سیاسی خارج از دانشگاه، ضمن مخالفت با هرگونه افراط و تفریط گرایی، از اعتدال و میانه‌روی در کنش‌های سیاسی دانشجویان حمایت می کنند و آن را مهمترین ابزار برای نیل به اهداف اصلاح‌گرایانه خود در عرصه های سیاسی و فرهنگی می‌دانند. ما معتقدیم "تحقق آرمان‌های تاریخی ملت ایران توقف نخواهد داشت و مردم ما به خصوص دانشجویان ما راه اصلاحات را ادامه خواهند داد بی آنکه از دین جدا شوند. ملت ما، آزادی، استقلال و پیشرفت را نه در خروج از جمهوری اسلامی و نه در بازگشت به خودکامگی به هر نام بلکه در سازگار کردن هر چه بیشتر این جمهوری با خواست های تاریخی خود و استقرار همه‌جانبه مردم ‌سالاری می جوید. آن‌کس در صحنه می ماند که با مطالبات واقعی مردم همگام شود و واقعیت زمانه بسیاری را همگام خواهد کرد." ما در آغاز راه اصلاح‌گری و نه در پایان آن هستیم و تداوم آن تنها به دست جوانان و دانشجویان ماست و امید است که این تشکل با تشخیص نیاز جدی امروز ما یعنی نیاز "به تامل و باز اندیشی همگانی در احوال خویش برای عبور از کلیشه‌ها و قالب‌های استبدادزده ناکارآمد و گشودن راه گفتگوی همدلانه انتقادی و در همه سطوح و لایه‌های اجتماعی"، بتوانند این راه باصلابت‌تر و پر شورتر از گذشته در یکی از بزرگترین دانشگاه های کشور، ادامه دهند. ان‌شاءالله.»

انتهای پیام

کد N412969