در گفت‌وگو با ایسنا

قدومی: مانعی برای سفر مشعل به تهران وجود ندارد/ قوانین مصر برای انتقال کمک‌ها پیچیده است

ايران,رژيم صهيونيستي,حماس,غزه

نماینده جنبش حماس در تهران گفت: مانعی برای انجام سفر مشعل به ایران وجود ندارد.

خالد قدومی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) درباره اخبار منتشر شده از سوی برخی رسانه‌ها مبنی بر سفر خالد مشعل، رییس دفتر سیاسی جنبش حماس به تهران طی روزهای آینده بیان کرد: آنچه ما دراین باره شنیدیم آن چیزی است که در رسانه‌ها اعلام شده است. همچنین همان‌طور که قبلا هم گفته شد چیزی که مانع از انجام این سفر شود هم وجود ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به تلاش ایران برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه، آیا این انتظار وجود دارد که هماهنگی‌های لازم برای ارسال این کالاها صورت گیرد؟ اظهار کرد: از زمان شروع بحران در غزه و تقریبا از روز سوم یا چهارم برادران ایرانی با ما در تماس بودند و از ما خواستند تا نیازهای پزشکی‌ میدانی‌مان را به آنها اعلام کنیم که ما از طریق استعلام از وزارت بهداشت فلسطین این لیست را به آنها اعلام کردیم و طی دیدار با وزیر بهداشت و همچنین مسئولان هلال احمر ایران به بررسی اوضاع میدانی غزه پرداختیم. در واقع مساله به طرف ایرانی مرتبط نمی‌شود. دوستان‌مان در ایران منتظر رفع موانع موجود در مصر هستند.

قدومی افزود: وزیر امور خارجه ایران نیز روز گذشته اعلام کرد که هواپیماهای کمک‌رسانی آماده حرکت هستند اما مشکل در هماهنگی با طرف مصری است. اولا باید تأکید کنیم که مسأله آن طوری که گفته می‌شود نیست و گذرگاه رفح 24 ساعته بسته است و کسانی که غیر از آن می‌گویند حرف‌شان را عملا به ما اثبات کنند. عملا وزارت امور خارجه مصر 21 بند را برای هماهنگی جهت ورود هر نوع کالایی به گذرگاه رفح اعلام کرده است که تحقق آن مساوی با پایان یافتن سه جنگ است. تدابیر و اقدامات در نظر گرفته شده، بسیار طولانی و پیچیده‌ است و این با وضعیت انسانی فوق‌العاده‌ای که در غزه وجود دارد، سازگار نیست. آن‌چه که امروز مدنظر ما است این است که بر اساس قوانین بین‌المللی انسانی که در زمان جنگ وجود دارد، گذرگاه‌های انسانی بدون هیچ‌گونه تعهدات و پیامد سیاسی برای انتقال زخمی‌ها باز باشند اما متأسفانه این مسأله هم چنان کاملا پیچیده است.

وی در پاسخ به این سوال که انتظار می‌رود طی 12 ساعت آتش بس اعلام شده، چه تعداد از زخمی‌ها از غزه خارج شوند و در صورت خروج به چه کشورهایی ممکن است منتقل شوند، گفت: به علت بسته بودن گذرگاه رفح امکان انتقال مجروحان به خارج ممکن نیست و مساله انتقال مجروحان به بیمارستان‌های غزه از ساعت 8 صبح به وقت محلی آغاز شده اما این انتقال تنها انتقال میدانی است که زخمی‌ها از محله‌های درگیر مثل شجاعیه، خزاعیه، تفاح و دیگر مناطق به بیمارستان‌های شفا و دیگر بیمارستان‌های خارج از مناطق درگیر، اعزام می‌شوند و هنوز نشنیدیم که گذرگاه انسانی واقعی برای انتقال مجروحان وجود داشته باشد تا افراد خارج یا داخل شوند.

قدومی افزود: اگر به اقدامات وزارت خارجه مصر مراجعه کنید می‌بینید که نمی‌شود کاری را طی 12 ساعت انجام داد. در یکی از بندهای مرتبط با قوانین وزارت خارجه مصر آمده است "کسانی که می‌خواهند به ارایه کمک بپردازند باید از طریق وزارت خارجه و در زمان کافی اقدام کنند تا بشود ویزا صادر کرد و یا اقدامات مربوط به وزارتخانه‌های دو کشور صورت گیرد" که این اقدامات طی 12 ساعت امکان‌پذیر نیست. همچنین صلیب سرخ با وجود تلاش‌هایی سعی کرد تا خودروهایی را وارد غزه کند اما طرف صهیونیستی مانع از ورود آنها شده است. در این آتش‌بس امداد رسان‌ها اقدام به خارج کردن زخمی‌ها از اماکن درگیری به بیمارستان‌های داخل غزه کرده‌اند.امیدواریم که طی این 12 ساعت اقدامات انسانی واقعی انجام شود. اکنون وضعیت مردم همانند 18 روز گذشته است، فقط تیراندازی نیست البته باز هم نمی‌دانیم که اسرائیل به این آتش‌بس تا آخرین ساعت پایبند خواهد بود یا خیر؟

انتهای پیام

کد N412778