عضو گروه دی 8:

اقدامهای اسراییل ضربه ای به صلح جهانی است

دی8

آنکارا - ایرنا - ˈنومان کورتولموشˈ رییس ˈهیات خردمندان گروه دی8 ˈ گفت: اقدامات اسراییل در غزه علیه فلسطینیان ضربه ای به صلح جهانی است و در صورت تداوم آن نتایج غیرقابل جبرانی برجای خواهد گذاشت.

کورتولموش روز شنبه با صدور اطلاعیه ای که یک نسخه از آن در اختیار دفتر ایرنا در آنکارا قرار گرفت، حملات اسراییل علیه مردم بی دفاع فلسطین در غزه را حملاتی تروریستی خواند و گفت: این حملات یکبار دیگر وظایف و مسوولیتهای مسلمانان در قبال فلسطین را به آنان یادآوری کرده است.

کورتولموش با تاکید بر اینکه جهان نمی تواند تحمل زورگویی و حقوق نشناسی اسراییل را بکند، افزود: حملات دیوانه وار اسراییل نشانگر این است که آنان به پایان خط رسیده و جهانیان بیش از هر زمان در مقابل این وحشیگریهای اسراییل حساسیت و مقاومت دارند.

کورتولموش از سازمان ملل خواستار مداخله فوری و وارد آوردن فشار به رژیم صهیونیستی شد و گفت: خواستهای مشروع و برحق مردم فلسطین باید به رسمیت شناخته شود.

گروه دی 8 به عنوان یک اتحادیه اقتصادی فرا منطقه ای، متشکل از هشت کشور مسلمان در حال توسعه با هدف تقویت همکاری های اقتصادی بین کشورهای مزبور در سال 1376 در استانبول ترکیه آغاز بکار کرد.

شورای وزیران، رکن سیاسی و تصمیم گیر دی 8 است که با حضور وزیران امور خارجه هشت کشور، سالی یک بار تشکیل جلسه می دهد.

جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، پاکستان، بنگلادش، اندونزی، مالزی، مصر و نیجریه اعضای گروه دی هشت را تشکیل می دهند .

هیات خردمندان دی 8 یک هیات مشورتی و سیاست گذاری است که گزارشهایی در زمینه های مختلف تهیه و تقدیم شورای وزیران می کند.

خاورم**2012**1651
کد N412663