رئیس شورای استانداری بغداد ربوده شد/داعش به تخریب اماکن مذهبی ادامه می‌دهد

عراق,داعش

منابع امنیتی عراق از ربوده شدن رئیس شورای استانداری بغداد توسط افراد مسلح خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری سومریه نیوز، یک منبع امنیتی که خواست نامش فاش نشود، اعلام کرد که شبه نظامیان مسلح عصر جمعه ریاض العضاض، رئیس شورای استانداری بغداد را به همراه هشت تن از محافظانش در مقابل منزلش در منطقه "اعظمیه" واقع در شمال بغداد ربوده و به مکانی نامعلوم بردند.

به گزارش منبع مذکور، نیروهای امنیتی در حال حاضر تحقیق در منطقه مذکور را برای یافتن ربایندگان آغاز کرده‌اند.

از سوی دیگر، منابع عراقی اعلام کردند که گروه "دولت اسلامی" (داعش) صبح امروز (شنبه) مساجد شیث و پیامبر جرجیس را در شهر موصل منفجر کردند.

این در حالی است که تروریست‌های داعش روز گذشته مقبره معروف یونس نبی (ع) را نیز با این بهانه که به مکانی برای کافران تبدیل شده بود به طور کامل منفجر و تخریب کرده بودند.

گروه داعش پیش از این نیز مقبره شیخ صالح را تخریب کرده بود، در همین راستا گروه داعش زنان شهر موصل را تهدید کرد که اگر "حجاب اسلامی" نداشته باشند که شامل "پوشاندن کامل دست‌ها و پاها و پوشیدن لباس‌های گشاد و عدم استفاده از عطر می‌شود، به شدت مجازات خواهند شد.

گروه داعش برای اخراج مسیحیان از موصل نیز دست به اقداماتی زده است. این گروه از مسیحیان خواسته است تا یا به اسلام روی بیاورند یا جزیه بپردازند یا کشته شوند.

بیشتر مسیحیان موصل نیز این شهر را ترک کرده و به سمت اربیل و منطقه "حمدانیه" در شمال عراق مهاجرت کرده‌اند.

زهیر چلبی، یکی از مسئولان عراقی نیز اعلام کرد که گروه داعش از صبح امروز (شنبه) شروع به اتخاذ اقداماتی برای منفجر کردن "المناره الحدباء" و مسجد جامع مرکز شهر موصل کرده‌اند و جمعی از ساکنان این شهر در داخل مسجد تحصن کرده‌اند تا از منفجر کردن آن ممانعت به عمل آورند.

نیکلای ملادینف، فرستاده ویژه سازمان ملل به عراق نیز ویران کردن مقبره‌ها و اماکن مذهبی و آثار تاریخی توسط داعش را به مثابه خوار شمردن ارزش‌های انسانی دانست.

وی گفت: ظلم کردن به اقلیت‌ها در عراق و از بین بردن میراث فرهنگی این کشور در واقع توهین به ارزش‌های انسانی است.

ملادینف خواهان محکوم کردن این اقدامات از سوی جامعه جهانی و رهبران سیاسی و مذهبی عراق شد.

وی تاکید کرد: این مساله بسیار ناراحت کننده است و دلیل دیگری بر تصمیم گروه داعش برای از بین بردن میراث و هویت مشترک عراقی‌هاست.

ملادینف تصریح کرد: جنایت‌هایی که داعش در عراق انجام می‌دهد باید مسئولان سیاسی عراق را وادارد تا هر چه سریعتر به اختلافات خود پایان بدهند.

در همین راستا الیانا نبعه، سخنگوی هیات سازمان ملل در زمینه کمک به مردم عراق گفت: اظهارات اخیر ژاکلین بادکوک، هماهنگ کننده امور بشر دوستانه سازمان ملل در عراق نشان می‌دهد که گروه داعش فتوای ختنه کردن دختران عراقی را نیز صادر کرده است و برخی از دختران عراقی در شمال این کشور ختنه شده‌اند.

وی گفت: مسئولان سازمان ملل در امور بشردوستانه در حال بررسی این فتوا و اجرای آن هستند.

وی گفت: سازمان ملل نسبت به اوضاع زنان و دختران عراقی بسیار نگران است چرا که اخباری مبنی بر تجاوز و ازدواج اجباری و اقدامات غیرقانونی دیگری منتشر شده است.

ژاکلین بادکوک نیز گفت: این فتوای جدید داعش موجب نگرانی شدید ماست و باید هرچه سریعتر با آن برخورد کرد.

انتهای پیام

کد N412452