دست انداز در برنامه اصلاحاتی نخست وزیر ایتالیا

ایتالیا

نخست وزیر ایتالیا نتوانسته به تعهداتش نسبت به افزایش رشد اقتصادی و کارآمدتر کردن موسسات این کشور جامه عمل بپوشاند و این مساله وی را با مشکلاتی مواجه کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ماتئو رنتزی، نخست وزیر جوان ایتالیا با تعهد نسبت به یک برنامه اصلاحاتی جاه‌طلبانه شهرت و اعتبارش را به خطر انداخته و احتمالا احزاب مخالف را دست کم گرفته است.

رنتزی 39 ساله در فوریه سال جاری میلادی به عنوان نخست وزیر ایتالیا زمام امور کشور را بدست گرفت و متعهد به افزایش رشد اقتصادی و کارآمدتر کردن موسسات این کشور شد. از آن زمان تاکنون وی به خاطر ارائه لایحه کلیدی برای کارآمدتر کردن سنا با مشکل روبه‌رو شده است.

به دنبال ارائه 8000 اصلاحیه برای به تاخیر انداختن برنامه‌های مربوط به کاهش بخش اعظم قدرت سنا، رنتسی گفت: آن‌ها چه دوست داشته باشند چه نه ما این اصلاحات را پیش می‌بریم.

یکی از روزنامه اقتصادی ایتالیا نوشت: تاخیر در اصلاحات موسسات برنامه اصلاحات کل دولت را به خطر انداخته و قدرت رنتسی برای مذاکره درباره انعطاف پذیری بیشتر از جانب بروکسل نسبت به سطح بدهی‌های ایتالیا را تضعیف می‌کند. از بین رفتن اعتبار این برنامه اصلاحاتی برای ریاست ایتالیا بر اتحادیه اروپا اصلا خوب نیست.

سناتورها در حال مبارزه هستند تا این لایحه برای تغییر سنا به یک مجلس کوچک قانون‌گذاران منطقه‌ای با قدرت قانونی بسیار کمتر را با مانع مواجه کنند؛ اقدامی که گیرافتادن لایحه‌ها در کشمکش قدرت میان مجلس عوام و مجلس اعیان را متوقف می‌سازد. این مساله به جلوگیری از تکرار به وجود آمدن یک بن‌بست سیاسی نیز کمک می‌کند.

اما در حالی که رنتزی ظاهرا از حمایت سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر پیشین ایتالیا برخوردار است، دیگر رقبای وی از جناح راست نگرانند که این لایحه سنا یک موفقیت بزرگ برای رنتسی باشد و وی را در پیروزی انتخابات آتی سراسری به جلو پیش ببرد.

رنتزی در تعهداتش نسبت به اعمال اصلاحات مالیاتی، مبارزه با فساد و پایین آوردن نرخ بالای بیکاری ناکام مانده است.

منتقدان رنتزی را به استفاده از لایحه سنا برای پنهان کردن ناکامی‌اش در مبارزه با رشد فقر در ایتالیا متهم کرده‌اند.

رنتزی که متعهد شده بود اگر اصلاحات با بن‌بست مواجه شود، از سمتش استعفا می‌دهد، در حال حاضر متعهد شده تا تسلیم نشده و به جلو پیش برود.

انتهای پیام

کد N412365