چین اقدام پارلمان انگلیس در باره ˈهنگ کنگˈرا محکوم کرد

انگلیس,هنگ کنگ

تهران - ایرنا - چین اقدام پارلمان انگلیس برای تحقیق در باره اجرای توافقنامه فیمابین برای بازگرداندن حکمرانی ˈهنگ کنگˈ به ˈپکنˈ را محکوم کرد و آن را مداخله در امور این منطقه خواند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کمیته امور خارجی پارلمان انگلیس هفته گذشته از تحقیق در باره نحوه نظارت وزارت خارجه این کشور بر اجرای توافقنامه سال 1984 بین ˈلندنˈ و ˈپکنˈ که راه را برای بازگرداندن حکمرانی منطقه هنگ کنگ به چین هموار کرد، خبر داد.

منطقه هنگ کنگ از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ جزو مستعمرات امپراتوری بریتانیا بود و در سال ۱۹۹۷ و پس از پایان یافتن پیمان پیشین به جمهوری خلق چین پیوست. بر پایه توافق بین انگلیس و چین، قرار است هنگ کنگ تا سال ۲۰۴۷ میلادی از درجه بالایی از خودمختاری برخوردار باشد.

براساس این گزارش، ˈهونگ لیˈ سخنگوی وزارت خارجه چین، روز شنبه در بیانیه ای که در پایگاه اینترنتی این وزارتخانه منتشر شد، ضمن درخواست از انگلیس برای خودداری از مداخله در امور داخلی این کشور گفت که مسایل مربوط به هنگ گنگ کاملا به امور داخلی چین مربوط می شود.

وی در این بیانیه می افزاید: چین بشدت از این اقدام انگلیس ناخرسند بوده و با این قبیل اقدامها قویا مخالف است.

این درحالی است که مقامات چین پیش از این نیز بارها از اظهارنظرهای انگلیس در باره نحوه اداره هنگ کنگ ابراز ناخشنودی کرده و کابینه چین نیز اخیرا بیانیه ای را درمحکومیت هرگونه مداخله ˈعوامل خارجیˈ در امور این منطقه صادر کرد.

هنگ کنگ که از مناطق تقسیماتی ویژه در جمهوری خلق چین محسوب می شود، در سدهٔ نوزدهم همچون یک بندر بازرگانی عمل می کرد و امروزه این منطقه به صورت یک مرکز اصلی امور مالی در جهان درآمده است.

آساق 1450**1577
کد N412321