ژنرال دمپسی: آمریکا برنامه‌های دوران جنگ سرد خود را بررسی می‌کند

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در جریان یک نشست امنیتی گفت: به خاطر بحران کنونی در شرق اوکراین،‌ واشنگتن ترغیب شده تا برنامه‌های احتیاطی قدیمی و بلا استفاده خود را از زمان جنگ سرد بررسی و بازبینی کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری راشا تودی، ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت: وزارت دفاع آمریکا به دنبال بررسی مدل‌های آماده باش خود است که در طول 20 سال گذشته بلااستفاده بوده و باید بازبینی شود.

وی با اشاره به اتهامات اخیر علیه روسیه در دخالت در افزایش بحران اوکراین گفت: کرملین به این نتیجه رسیده که با استفاده از زور نظامی در تمامیت ارضی و استقلال یک کشور دیگر مداخله و نفوذ پیدا کند و با این کار باعث شده‌اند تا ارزیابی در شرق اروپا و سراسر این قاره و حتی آمریکا مشکل شود.

کمی پس از آنکه سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد روسیه به مواضع ارتش اوکراین در مرز شلیک کرده، دمپسی در جریان این سخنرانی در نشست امنیتی Aspen گفت: اگر این گزارش صحت داشته باشد، برای اولین بار از 1939 این رخداد اتفاق افتاده و روسیه از زور برای نفوذ در یک کشور دیگر استفاده کرده است. در آن سال، جوزف استالین، ارتش سرخ را به لهستان روانه کرد و از زور برای الحاق این کشور به شوروی بهره برد. کاملا مشخص است که ولادیمیر پوتین به اروپا نظر دارد و به دنبال اقدامی برای اصلاح بی‌عدالتی‌ها و شکایت‌هایی است که پس از فروپاشی شوروی بر روسیه تحمیل شده و می‌خواهد با سیاست داخلی و خارجی روس‌های سراسر شرق اروپا را به سمت خود بکشاند. او به شدت نسبت به این مساله حالت بی‌پروا و جسورانه‌ای دارد. او یک دستور کار دارد که هم‌اکنون نیز براساس آن عمل می‌کند.

دمپسی ادامه داد: در حال حاضر، برخی از افراد عادی معتقدند که پوتین با اقداماتش می‌خواهد به کاهش بحران کمک کند اما اینچنین نیست. پوتین ممکن است آتشی را روشن کند که از عهده کنترلش بر نمی‌آید. در حال حاضر، تمایلات ناسیونالیستی در اروپا رخ داده که توسط فعالان روس آغاز شده است و به عقیده من، این یک خطر واقعی است. من به دنبال مذاکره و تبادل اطلاعات با همتای اوکراینی خود هستم.

پیش‌تر سخنگوی پنتاگون گفته بود که وزارت دفاع آمریکا قرار است ظرف چند هفته مشاوران نظامی به اوکراین اعزام کند تا درباره ایجاد و شکل دهی یک برنامه با ثبات برای اقدامات آتی آمریکا در حمایت از ارتش اوکراین از طریق تیم‌های کارشناسی و مشاوران نظامی با مقام‌های این کشور گفت و گو کنند.

انتهای پیام

کد N412264