رئیس سابق ارتش ترکیه: به اردوغان هشدار داده بودم

تركيه

رئیس سابق ستاد مشترک ارتش ترکیه گفت: وی در دوران وظیفه‌اش به نخست وزیر نسبت به فعالیت‌های مشکوک اعضایی در دپارتمان پلیس و قوه قضاییه که علیه نیروهای مسلح این کشور اقداماتی انجام داده‌اند و ظاهرا با جنبش گولن مرتبط هستند، هشدار داده بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ایلکر باشبوغ، رئیس سابق ستاد مشترک ارتش ترکیه در مصاحبه‌ای با پایگاه خبری "استار" گفت: زمانی که عملیات علیه نیروهای مسلح ترکیه از طرف قوه قضاییه و دپارتمان پلیس آغاز شد، ما تلاش کردیم تا درباره اینکه چه کسی پشت این عملیات است، تحقیق کنیم.

وی درباره این سوال که آیا در هنگام وظیفه، اطلاعات بدست آمده درباره "دولت موازی" را با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه در میان گذاشته یا خیر گفت: اطلاعاتی که ما بدست آوردیم نشان داد که تعدادی از فرماندهان پلیس در دپارتمان پلیس در این عملیات توطئه آمیز دست داشته‌اند. براساس اطلاعاتی که از طریق کانال‌های مختلف بدست آوردیم فهرستی درباره دپارتمان پلیس تهیه کردیم. البته من دیدگاه‌ها و نگرانی‌هایمان را با نخست وزیر در میان گذاشته و فهرستی از نام این ماموران پلیس را به ایشان ارائه دادم.

باشبوغ از سال 2008 تا 2010 میلادی به عنوان رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه خدمت کرده است. وی پس از آنکه در ژانویه سال 2012 میلادی به عنوان بخشی از پرونده کودتای "ارگنه کن" بازداشت شد، اوایل مارس سال جاری میلادی براساس حکمی از سوی دادگاه قانون اساسی که حبس وی را "نقض حقوق فردی" توصیف کرد، آزاد شد.

حزب حاکم عدالت و توسعه مدعی است که طرفداران فتح الله گولن، روحانی مستقر در آمریکا با هدف سرنگونی دولت و با استفاده از سمت‌هایشان در قوه قضاییه و دپارتمان پلیس یک "دولت موازی" تشکیل داده‌اند.

باشبوغ در این مصاحبه افزود: تا آنجا که خاطرم هست، علی فواد ییلمازر در راس این فهرست قرار داشت. اردوغان شخصا این فهرست را دریافت کرده و گفت که به آن رسیدگی می‌کند. اما ما هیچ نتیجه‌ای مشاهده نکردیم.

ییلمازر، رئیس سابق دپارتمان اطلاعات پلیس استانبول در میان بیش از 100 مامور پلیسی قرار داشت که تاکنون به عنوان بخشی از دو تحقیقات مجزا در استانبول و دیگر شهرهای ترکیه بازداشت شده‌اند.

انتهای پیام

کد N412083