ویکی‌پدیا دسترسی کنگره آمریکا به ویرایش مقالات خود را مسدود کرد

واحد مرکزی خبر نوشت:

دانشنامه آنلاین ویکی‌پدیا دسترسی رایانه های مجلس نمایندگان آمریکا برای ویرایش اسناد این دانشنامه را به دلیل ویرایش‌های مخرب مسدود کرد.

براساس این منع دسترسی 10 روزه هرگونه حق ویرایش از آی پی آدرس کنگره آمریکا که بین چندین رایانه تقسیم شده، گرفته شده است.
ویکی‌پدیا خطاب به کنگره آمریکا اعلام کرد: دسترسی شما به دلیل ویرایش‌های دائما مخرب به مدت 10 روز مسدود شده است.
پس از اعلام اصلاحیه‌های غیرعادی از سوی یک حساب کاربری موسوم به  ویرایش‌های کنگره در توئیتر که خود را مسئول اعلام ویرایش‌های ناشناس در ویکی‌پدیا از سوی آی پی آدرس کنگره معرفی می‌کند، ویکی پدیا این تصمیم را اتخاذ کرد.
در برخی از این ویرایشها که بعدا به حالت قبل بازگردانده شدند، آمده است، لی هاروی اوسوالد مسئول ترور جان اف کندی از طرف فیدل کاسترو رهبر سابق کوبا برای این امر گماشته شده و سایت خبری  میدیت  (mediaite.com) دارای رویکرد تبعیض آمیز جنسیتی است.
اگرچه دانشنامه ویکی‌پدیا به کاربران خود اجازه مشارکت در ویرایش اسناد و مقالات خود را می‌دهد ولی مطالب فاقد سند و مدرک و تایید نشده را نظارت و حذف می‌کند.
ویکی پدیا اعلام کرده است: لطفا از ویرایشهای غیرسازنده در ویکی‌پدیا خودداری کنید... ویرایشهای شما به مثابه تخریب به نظر می‌رسد و حذف شده است. مدیران سایت اختیار دارند اگر کاربران ویرایش‌های مخرب را تکرار کنند، مانع ویرایش کاربران شوند.
سخنگوی بنیاد ویکی‌پدیا گفت: این منع دسترسی فقط برای یک آی پی آدرس اعمال شده نه تمام رایانه های موجود در کنگره.
وی افزود: این تصمیم از سوی مدیران ویکی پدیا در انگلیس اتخاذ شده و برآورد آنها این بوده که آی پی آدرس موجود در کنگره برای ویرایشهای مخرب مورد استفاده قرار گرفته است. ویکی پدیا در انگلیس یک دستورالعمل علیه ویرایشهای مخرب دارد.

4949

کد N411463