حزب نهضت اسلامی تاجیسکتان : تعیین روز قدس یکی از مهم ترین رویدادهای جهان معاصر است

روز قدس,ایران

دوشنبه ـ ایرنا ـ سید عمر حسینی معاون اول رییس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان گفت : اعلام روز جهانی قدس از سوی حضرت امام خمینی قدس سره الشریف برای حمایت مردم مظلوم فلسطین از مهم ترین مسایل جهان معاصر است.

وی در مراسم گرامیداشت روز جهانی قدس در شهر دوشنبه افزود : جهان اسلام باید در حل و فصل قضیه فلسطین از این اقدام بنیانگذار جمهوری اسلامی پیروی کرده برای آزادی این کشور اسلامی از چنگال اسراییل غاصب تلاش بیشتری به خرج دهند.

همچنین، عبد الغفار آرزو سفیر افغانستان گفت : دولت فلسطین قلب خونین تمام مسلمانان جهان است که هر فرد مسلمان موظف است که هم رایی و همبستگی خود را برای نجات این مردم دلیر و غیور از ظلم و ستم اسراییل غاصب آعلام کند.

وی تاکید کرد : جهان اسلام نباید در مساله فلسطین بی توجه باشد، زیرا این قضیه وظیفه ایمانی تمام مسلمان ها است.

ˈسید محمود صدری ˈ کار دار سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان گفت : مسلمان جهان در کوتاه کردن دست صهیونیسم بین المللی باید با هم متحدشوند و این مسوولیت بزرگی برای هر فرد مسلمان است.

وی روز جمعه در مراسمی بمناسبت روز قدس در حضور شخصیت های سیاسی ، فرهنگی و مذهبی تاجیکستان و ایرانیان مقیم این کشور گفت: فلسطین تنها سر زمینی در جهان است که حقوق بشر در ان به طور همه جانبه از سوی صهیونیسم بین المللی نقض می شود و کشور های مدعی حقوق بشر نه تنها با ملت مظلوم و ستمدیده همدردی نمی کنند بلکه مهر تایید برجنایات اسراییل می زنند و با دادن تسلیحات مدرن و امکانات مالی و حمایت سیاسی از اشغالگران همه جانبه پشتیبانی می کنند.

وی افزود:مردم قهرمان و دلیر فلسطین نه تنها حق حمایت و دفاع از خود ندارند بلکه در صورت مقابله با این اشغالگر به تروریست متهم می شوند و هیچ کشوری حق ندارد کوچک ترین کمکی به این ملت کنند.

وی از جمهوری اسلامی به عنوان حامی حقیقی این کشور مظلوم نام برد و گفت : ایران بر این باور است که صلح پایدار در این منطقه تنها با پایان دادن به اشغال تمام سرزمین های عصب شده، اعطای حق تعیین سرنوشت به ملت فلسطین از طریق رجوع به ارا و انتخابات عمومی، بازگشت آوارگان به سرزمین های اجدادی و تشکیل یک دولت مستقل و یکپارچه فلسطین به پایتختی قدس شریف قابل دسترسی است.

در این مراسم استاد مومن قناعت شاعر تاجیکستان شعری در وصف قهرمانی مردم فلسطین قرائت کرد و گفت : مردم فلسطین بیش از 60 سال است، برای آزادی و استقلال کشور خود مبارزه می کند و بدون شک مبارزه این مردم برای تمام مسلمان درس عبرت و مردانگی است.

وی افزود : مسلمانان باید در همه حالت از مردم فلسطین حمایت و هم رایی و همبستگی خود را اعلام کنند.

همچنین ، در این مراسم سفرای کشور های مختلف و نماندگان سازمان های منطقه ای و بین المللی مقیم تاجیکستان حضور داشتند.

اساق**ه.ص** 1917
کد N411402