دیده بان حقوق بشر اوضاع عراق را گونه ای دیگر می بیند

عراق

بغداد- ایرنا-با گذشت یک ماه و نیم از تصرف موصل و شروع جنگ غزه از یک هفته پیش، رفته رفته حساسیت بین المللی نسبت به اوضاع وخیم عراق کاهش یافته ، بطوری که فاجعه انسانی کوچ اجباری مسیحیان در شمال عراق نیز نتوانست حساسیت روزهای آغازین بحران اخیر عراق را برانگیزد.

این هفته، بعد از فرصت دو روزه داعش به مسیحیان که تهدید شده بودند یا اسلام بیاورند یا جزیه بپردازند و یا منطقه را ترک کنند، هزاران خانوار این اقلیت دینی در عراق، برای نجات جان خود از موصل و شهرهای دیگر استان نینوا کوچ اجباری کردند.

مناطق کردستان که مقصد بیشتر این آوارگان بود، شرایط اضطراری اعلام کرد و از جامعه جهانی کمک خواست.

اما این طور به نظر رسید که آوار این آوارگی تکان چندانی به جامعه بین الملل نداد، بطوری که واکنش جهانی یعنی موضع شورای امنیت سازمان ملل در روز سه شنبه، با ادبیاتی نرم از داعش خواست تا حقوق شهروندان غیر نظامی را رعایت کند.

مسیحیان همچون شیعیان و ترکمن ها در حالی خانه های خود را ترک کردند که داعش اجازه انتقال اموال و دارایی هایشان را نداد و روز چهارشنبه هم اعلام شد که داعش کار انتقال بخش عمده اموال و دارایی های مسیحیان را به شهر رقه در سوریه آغاز کرده تا به گفته حاکم داعش در موصل، توازن طبقاتی میان مردم دو سوی مرز برقرار شود.

در تمام یک ماه و نیم گذشته، علاوه بر قتل عام نظامیانی که در موصل گرفتار شده بودند، گروههای اقلیت نیز مشمول تصفیه های قومی و مذهبی داعش شدند.

اوضاع در این استان به حدی وخیم است که گفته می شود، گروههای تروریستی، مجموعه ای به رهبری داعش، سرگرم انواع رفتارهای ضد بشری از جمله نسل کشی، تصفیه نژادی و تغییر جغرافیای انسانی منطقه هستند.

گزارش های دو روزاخیر حاکی است که داعش بخشی از خانواده های شبه نظامیان مسلح غیر عراقی را از سوریه به عراق انتقال داده و در خانه های مسیحیان و سایر گروههای ترک وطن کرده اسکان داده است.

گزارش ها از رفتار و اعمال داعش در موصل و سایر مناطقی که تحت کنترل دارد، بسیار است. از جمله رفتار با زنان و ایجاد محدودیت های هولناک برای آنان، جلوگیری از تماشای فوتبال و شلاق زدن مردم به جرم نگاه کردن مسابقات جام جهانی و حکایات دیگر که همه اینها بیشتر شبیه یک شوخی است.

اما تصاویر و فیلم هایی که بر روی شبکه های اجتماعی قرار گرفته، نشان می دهد که مناطق شمالی و غربی عراق با فاجعه ای انسانی روبه رو بوده است.

تازه ترین گزارش ها نیز حاکی است که این گروه در حال ایجاد تورهای گردشگری، بویژه برای جهاد نکاح میان سوریه و عراق است.

در قبال بحران موصل، نهادهای بین المللی در روزهای ابتدایی بحران واکنش هایی نشان دادند ، اما به زودی همه چیز فروکش کرد. مهمتر از همه اینکه تا امروز کمتر نهاد و سازمان بین المللی حاضر شده در کنار نام گروه داعش از صفت تروریست استفاده کند.

در آخرین موضع گیری سازمان دیده بان حقوق بشر از داعش با عنوان جهادیون و افراد مسلح یاد کرده است.

جو استورک معاون مدیر منطقه خاورمیانه این سازمان، در تازه ترین اعلام موضع، بدون یاد کردن عنوان تروریستی برای داعش، دولت عراق را متهم کرد که در طول بحران اخیر 75 شهروند غیر نظامی را در جریان بمباران های هوایی در چهار شهر شمالی و غربی عراق کشته است.

وی از دولت های حامی عراق (منظور آمریکا و ایران) در جنگ ارتش عراق با تروریسم خواسته است دست از حمایت این کشور بردارند تا ارتش عراق وادار شود عملیات بمباران غیرنظامیان را قطع کند.

از سال 2005 با ورود گروههای تروریستی از سایر نقاط خاورمیانه به عراق، تاکنون بیش از یک میلیون شهروند غیر نظامی قربانی عملیات تروریستی و تصفیه های مذهبی توسط این گروههای بویژه القاعده و داعش شده است.

این گروهها هم اکنون هر روزه در بغداد و سایر نقاط عراق، با عملیات بمب گذاری، انتحاری و حملات با خودروهای انفجاری، دهها تن را کشتار می کنند.

آخرین عملیات از این دست مربوط به انفجار یک خودرو بمب گذاری شده در ورودی کاظمین ، منطقه مذهبی شمال بغداد بود که طی آن 23 تن کشته و 55 تن نیز زخمی شدند.

اکنون این سوال مطرح است که دیده بان حقوق بشر این روزهای عراق را چگونه می بیند؟ قربانیان تروریسم را مقابل چشمان خود دارد؟ درباره خبرنگارانی که در عراق قربانی خشونت شده اند، چه؟!

روز چهارشنبه ، یک خبرگزاری مستقل عراقی به نام ˈخبرˈ نگاهی انداخته به کار خطرناک خبرنگاران در عراق و یادآوری کرده که تاکنون 261 فعال رسانه ای داخلی وخارجی از 2003 میلادی تاکنون در این کشور به دست تروریست ها کشته شده اند و هنوز پرونده 14 تن از این قربانیان که ربوده شده اند، بسته نشده است.

خاورم**1770** 1917
کد N411247