نگرانی مشترک کره جنوبی و چین بر سر نقش فعال نظامی ژاپن

وزارت دفاع چین اعلام کرد، معاون وزیر دفاع کره جنوبی در جریان مذاکرات بلند پایه دفاعی با معاون فرمانده ستاد مشترک ارتش خلق چین نگرانی خود را بابت تصمیم ژاپن در گسترش نقش نظامی‌اش ابراز داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری یونهاپ، بائک سئونگ جو، معاون وزیر دفاع کره جنوبی و وانگ گوآنگ ژونگ، معاون فرمانده ستاد مشترک ارتش خلق چین روز چهارشنبه مذاکره یک روزه‌ای را در پکن ترتیب داده و در جریان این مذاکره توافق کردند تا یک خط تلفن مستقیم میان وزیران دفاع دو کشور ایجاد کنند.

کابینه دولت ژاپن قطعنامه‌ای را اوایل ماه جاری میلادی تصویب کرد که بند کلیدی قانون اساسی صلح طلبانه این کشور را در داشتن حق دفاع شخصی جامع بار دیگر تفسیر و معنی می‌کند، براساس این تفسیر جدید ژاپن می‌تواند در صورت مورد حمله قرار گرفتن توسط یک کشور و نیروی خارجی وضعیت دفاعی خود را گسترش دهد.

روابط میان کره جنوبی و ژاپن به خاطر یکسری از مسائل مرتبط تاریخی مخدوش شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به ادای احترام شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن به معبد یاسوکونی اشاره کرد، معبدی که از دیدگاه سئول مظهر جنگ طلبی توکیو در دوران جنگ جهانی دوم است.

در جریان مذاکره یک روزه چهارشنبه در پکن، معاون وزیر دفاع کره جنوبی نگرانی‌های خود را بابت مواضع ژاپن که "نادرست است و تعبیری نادرست از تاریخ محسوب می‌شود"، ابراز داشت و ابراز امیدواری کرد که چین و کره جنوبی بتوانند به تقویت همکاری امنیتی منطقه‌ای بپردازند.

در بیانیه وزارت دفاع چین که روز پنجشنبه منتشر شد نیز آمده است: معاون فرمانده ستاد مشترک ارتش چین نیز به توضیح دیدگاه‌ پکن درباره موضع سیاسی جناح راستی دولت آبه پرداخت.

معان وزیر دفاع کره جنوبی همچنین در پکن با چانگ وانکو آن، وزیر دفاع چین دیدار و گفت‌وگو کرد و این دو درباره ضرورت اقدامات احتیاطی در مقابل سیاست‌های ژاپن در انجام اقدامات سرسختانه گفت‌وگو کردند.

انتهای پیام

کد N411182