ظریف در جمع روسای نمایندگی‌های اعضای سازمان همکاری اسلامی و سازمان‌های بین‌...

غزه چشم انتظار برنامه مدونی برای شکستن حصر و پایان جنایات صهیونیست‌هاست

سیاست خارجی

هیچ قاعده بین‌المللی با هیچ تفسیر و با هیچ نوع برداشتی نمی‌تواند نامی جز نسل‌کشی، جنایت علیه بشریت و جنایت بین‌المللی بر اقدامات اخیر رژیم صیهونیستی بگذارد.

وزیر امور خارجه ایران با انتقاد از کشورهای اسلامی گفت: غزه چشم‌ انتظار کمک، حمایت و دعای ما و چشم انتظار برنامه مدونی برای شکستن حصر و پایان دادن به جنایات رژیم صهیونیستی، بنا به خواست ملت فلسطین است.

به گزارش ایلنا، رؤسای نمایندگی‌های اعضای سازمان همکاری اسلامی و سازمان‌های بین‌المللی در تهران در یک گردهمایی به مناسبت بزرگداشت روز جهانی قدس و اعلام همبستگی با مردم مقاوم، مظلوم و افتخارآفرین فلسطین، پنجشنبه شب مهمان وزارت امور خارجه بودند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در ابتدای این گردهمایی ضمن اشاره به ابتکار بلندنظرانه رهبر کبیر انقلاب برای همبستگی تمام جهان بویژه جهان اسلام در حمایت از مردم فلسطین و نامگذاری روز قدس، وحشیگری‌های رژیم صهیونیستی در هفته‌های گذشته را تأییدی بر درایت آن بزرگوار در نامگذاری روز قدس دانست و تأکید کرد: اگر همه کشورهای اسلامی از این فرصت استفاده می‌کردند و اگر در آینده از این فرصت بهره برند، دیگر شاهد چنین فجایعی نخواهیم بود.

ظریف تأکید کرد: آنچه امروز در غزه می‌گذرد جز نمونه‌ای از وحشیگری هفتاد ساله رژیم اشغالگر صهیونیستی در حق ملت مظلوم فلسطین نیست و چه بی‌شرمانه است که برخی طرف‌ها، از کشتار جمعی و قتل و حتی حمله به مکانی که سازمان ملل برای بی‌پناهان آواره فلسطینی فراهم کرده، به نام دفاع مشروع حمایت می‌کنند!

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه هیچگاه حقوق بین‌الملل تا این حد به مسخره گرفته نشده بود که یک گروه کوچک از فعالان صهیونیستی و حامیان آن‌ها را راضی نگه دارد، کشتار مردم به ویژه کودکان و زنان فلسطینی را نمونه بارز جنایت جنگی نامید و گفت: هیچ قاعده بین‌المللی با هیچ تفسیر و با هیچ نوع برداشتی نمی‌تواند نامی جز نسل‌کشی، جنایت علیه بشریت و جنایت بین‌المللی بر این اقدامات بگذارد.

ظریف در ادامه خاطرنشان کرد: ضروری است همه ما به عنوان کشورهای اسلامی که نزدیک‌ترین ارتباط قلبی، جغرافیایی، تاریخی، دینی و دیدگاهی با این معضل اساسی در منطقه و جهان داریم، بر این امر اصرار کنیم که جامعه بین‌الملل ناگزیر است با این روش‌‌های ضد بشری به طور جدی برخورد کند و در غیر این صورت اعتباری برای آن باقی نخواهد ماند.

محمدجواد ظریف با تأکید بر نقش قهرمانانه مردم غزه و فلسطین علیرغم همه فشارها و مقابله، مبارزه و ایستادگی آن‌ها در برابر کشتارهای روزافزون رژیم صهیونیستی، از کشورهای اسلامی انتقاد کرد و گفت: ما کنار نشسته‌ایم و به اختلافات و در‌گیری‌های داخلی مشغولیم و با فجایعی همچون تروریسم کور و افراطی‌گری دست و پنجه نرم می‌‌کنیم. آیا زمان آن نرسیده که به برکت ماه رمضان به این درک و خودباوری برسیم که جز در سایه مقاومت، همبستگی، همدلی و حرکت منظم و یکپارچه به عنوان جهان اسلام، قدس شریف و مردم قهرمان فلسطین آزاد نخواهند شد!؟

وزیر امور خارجه کشورمان در پایان تأکید کرد: هر قدر ما در این امر مهم تعلل کنیم، در وظیفه انسانی و اسلامی خود تعلل کرده‌ایم. غزه چشم‌ انتظار کمک، حمایت و دعای ما و چشم انتظار برنامه مدونی برای شکستن حصر و پایان دادن به جنایات رژیم صهیونیستی، بنا به خواست ملت فلسطین است.

پیش از سخنان ظریف، صلاح زواوی، سفیر فلسطین در تهران، با تشکر از حمایت ایران از مردم فلسطین، بر لزوم وحدت بین فلسطینی‌ها و امت اسلامی تأکید کرد و گفت: وحدت ملی فلسطینی‌ها و بازگشت مسأله فلسطین به مسأله اصلی در جهان اسلام، نیازمند تحکیم وحدت در جهان اسلام است. مسئولیت ما در جهان اسلام همدوشی و اتحاد در جهت برچیدن غده سرطانی اسرائیل و پاکسازی زمین قدس و فلسطین و مکان معراج پیامبر (ص) است.

کد N410945