سفیر ایران در باکو: کشورهای جهان روابط خود با تل آویو را مورد تجدید نظر قرار دهند

ايران,غزه,جمهوري آذربايجان

محسن پاک آیین، سفیر ایران در جمهوری آذربایجان با اشاره به وخامت وضعیت انسانی در غزه و اعلام آمار تلفات و خسارات وارده در این شهر گفت: اسرائیل جنایتکارجنگی است و مسئولین آن باید محاکمه شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محسن پاک آیین در مصاحبه با روزنامه "هفته ایچی" با انتقاد از سکوت مجامع بین المللی و کشورهایی که خود را مدافعان حقوق بشر می نامند افزود: عمق فاجعه نسل کشی ارتش اسرائیل در منطقه "شجاعیه"، از قتل عام های "صبرا" و "شتیلا" کمتر نیست و کشورهای صلح دوست جهان باید جنگ و اشغال گری اسرائیل در غزه را محکوم کنند.

سفیر ایران در باکو وجود اسرائیل را خطری بزرگ برای صلح جهانی دانست و گفت: رژیم صهیونیستی باید تحت فشار قرار گیرد، تحریم های اقتصادی علیه این رژیم اعمال شود و کشورهای جهان روابط خود با تل آویو را مورد تجدید نظر قرار دهند.

وی با تشریح اقدامات ایران برای توقف جنایات اسرائیل از جمله برگزاری اجلاس تروئیکای مجالس اسلامی گفت: ایران به عنوان رهبر کنونی جنبش عدم تعهد همه کشورها را به محکوم کردن این جنایت فرا خوانده است.

پاک آیین خواهان وحدت و انسجام همه گروه های فلسطینی علیه اسرائیل شد و افزود: در جهان اسلام باید کدورت ها را کنار بگذارند و متحدانه از حقوق مردم فلسطین دفاع کنند.

وی تاکید کرد: سیاست کنونی اسرائیل نشان می دهد که مذاکرات به اصطلاح صلح به نتیجه نمی‌رسد.

سفیر ایران در جمهوری آذربایجان در بخش دیگری از این گفت وگو، تحولات غزه و عراق را ترکیب یک طرح دانست و گفت: این بازی کشورهای بزرگ جهت حفظ موجودیت اسرائیل است و درگیری های مسلحانه در سوریه و عراق و تأمین مالی تروریست ها و تجهیز آنان با اسلحه نشانه حمایت غرب از اسرائیل است.

سفیر ایران گفت: «داعش» توسط قدرت های غرب در سوریه ایجاد و تقویت شد و امروز نیز بر اساس سناریوی آنها در عراق فعالیت می کند تا تحت این شرایط،امنیت اسرائیل تامین شود.

وی عراق را یکی از نزدیک ترین دوستان ایران خواند و گفت: ما با تمام توان آماده کمک به برادران و خواهران عراقی هستیم، اگرچه عراق امکانات نظامی و فنی کافی و نیروی انسانی شجاع برای دفاع از خود دارد.

پاک آیین تصریح کرد: «داعش» نه تنها برای عراق، بلکه برای تمام منطقه یک خطر است.

همچنین پاک آیین، سفیر کشورمان در باکو در گفت وگو با خبرگزاری آپا، حملات رژیم صهیونیستی به غزه را مصداق جنایت جنگی خواند و گفت قتل عام غیرنظامیان در غزه باید خاتمه یابد.

وی با ابراز تاسف از بی تفاوتی مجامع بین المللی نسبت به کشته شدن حدود ششصد نفر و جراحت بیش از سه هزار نفر از مردم بیگناه غزه افزود:سازمان های بین المللی نباید در مقابل این جنایات به سکوت خود ادامه دهند.

سفیر کشورمان همچنین خواهان محاکمه جنایت کاران جنگی و محکومیت جنایت های اسرائیل در سرزمین بی دفاع غزه شد.

انتهای پیام

کد N410775