رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا پوتین را به دامن زدن به آتش ملی‌گرایی متهم کرد

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اظهار داشت: مداخله نظامی ولادیمیر پوتین در اوکراین به آتش احساسات ملی گرایانه به گونه‌ای دامن می‌زند که ممکن است این احساسات با تبعاتی خطرناک و غیر قابل پیش بینی در سراسر منطقه گسترش پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اظهار داشت: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در حال پیشبرد یک دستور کار تهاجمی است که حاکمیت کشورها را نادیده گرفته و هدف آن رسیدگی به شکایت‌های تحت حمایت مسکو از زمان سقوط اتحاد جماهیر شوروی است.

ژنرال دمپسی در یک کنفرانس امنیتی در شهر آسپن در ایالت کلورادو گفت: اگر من یک نگرانی در این خصوص داشته باشم آن نگرانی این است که پوتین ممکن است آتشی را روشن کند که دیگر قادر به کنترل آن نباشد.

وی در این اظهارات که چند ساعت پس از متهم شدن روسیه از سوی مقامات آمریکا به شلیک توپخانه‌ای به ارتش اوکراین عنوان کرد، گفت: پوتین دست به دامن مناطق روسی زبان شده و ارتش کشورش را تقویت کرده تا بار دیگر قدرت روسیه را اثبات کند.

دمپسی در این اظهارات که از سوی پنتاگون انتشار یافت، گفت: در اروپا در حال حاضر جریان ملی‌گرایی رو به رشد است که از طرق مختلف به سبب این فعالیت‌های روسیه که من آن‌ها را خطرناک می‌دانم، ایجاد شده است.

وی افزود: ملی گرایی می‌تواند یک انگیزه و غریزه بسیار خطرناک باشد.

دمپسی عنوان کرد: نگرانی حقیقی من این است که در صورت روشن کردن این آتش در یک بخش دور افتاده اروپای شرقی ممکن است این آتش دیگر در اروپای شرقی باقی نماند.

وی گفت: روسها تحت دولت پوتین به وضوح در مسیر قرار دارند تا خودشان را به طور متفاوت نه فقط در اروپای شرقی بلکه در دیگر نقاط اروپا و آمریکا ثابت کنند.

دمپسی تاکید کرد: پوتین بسیار در این زمینه تهاجمی عمل می‌کند. او راهکاری را اجرا می‌کند که چند بار برای او موثر بوده است.

ژنرال دمپسی خاطرنشان ساخت: اگر از من بپرسید که آیا در روابط ما با روسیه تغییر ایجاد شده من حتما می‌گویم که این تغییر ایجاد شده است.

به گفته دمپسی ارتش روسیه از سال 2008 تاکنون آمادگی رزمی خود را افزایش داده و در سلاح‌های راهبردی نظیر هواپیماهای دوربرد و موشکهای کروز سرمایه‌گذاری کرده است.

به گفته وی همچنین پوتین عملا تصمیم گرفته به جای کم کردن از شدت درگیری در اوکراین این درگیری را تشدید کند.

وی افزود: مقامات بلندپایه دولت آمریکا مشغول بررسی هستند تا مشخص کند چه کمکی به دولت اوکراین که خواهان تسلیحات و تجهیزات الکترونیکی برای مقابله با موشک‌های جدایی طلبان شده، ارائه دهند.

دمپسی تصریح کرد: این بحث در حال انجام است.

همچنین وی گفت که واشنگتن در حال بحث با شرکای خود در ناتو است تا مشخص کند چطور به تحریک‌های مسکو از طریق تربیت نیروهای نظامی همپیمان در سراسر اروپا پاسخ دهد.

وی اضافه کرد: می‌توان تصدیق کرد که ما در 10 یا 15 سال گذشته کمی درباره اروپا اهمال کاری کردیم.

انتهای پیام

کد N410529