ظريف:

حمایت از صهیونیستها بی‌شرمانه است/ هيچگاه حقوق بين‌الملل تا اين حد به مسخره گرفته نشده بود

سیاست خارجی

وزير امور خارجه كشورمان با اشاره به اينكه هيچگاه حقوق بين‌الملل تا اين حد به مسخره گرفته نشده بود كه يك گروه كوچك از فعالان صهيونيستي و حاميان آن‌ها را راضي نگه دارد، گفت: چه بي‌شرمانه است كه برخي طرف‌ها، از كشتار جمعي و قتل و حتي حمله به مكاني كه سازمان ملل براي بي‌پناهان آواره فلسطيني فراهم كرده، به نام دفاع مشروع حمايت مي‌كنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جواد ظريف، رؤساي نمايندگي‌هاي اعضاي سازمان همكاري اسلامي و سازمان‌هاي بين‌المللي در تهران در يك گردهمايي به مناسبت بزرگداشت روز جهاني قدس و اعلام همبستگي با مردم مقاوم، مظلوم و افتخارآفرين فلسطين، پنجشنبه شب ميهمان وزارت امور خارجه بودند.

وزير امور خارجه كشورمان در ابتداي اين گردهمايي ضمن اشاره به ابتكار بلندنظرانه رهبر كبير انقلاب براي همبستگي تمام جهان بويژه جهان اسلام در حمايت از مردم فلسطين و نامگذاري روز قدس، وحشيگری‌هاي رژيم صهيونيستي در هفته‌هاي گذشته را تأييدي بر درايت آن بزرگوار در نامگذاري روز قدس دانست و تأكيد كرد اگر همه كشورهاي اسلامي از اين فرصت استفاده مي‌كردند و اگر در آينده از اين فرصت بهره ببرند، ديگر شاهد چنين فجايعي نخواهيم بود.

 ظريف تأكيد كرد: آنچه امروز در غزه مي‌گذرد جز نمونه‌ای از وحشيگري هفتاد ساله رژيم اشغالگر صهيونيستي در حق ملت مظلوم فلسطين نيست و چه بي‌شرمانه است كه برخي طرف‌ها، از كشتار جمعي و قتل و حتي حمله به مكاني كه سازمان ملل براي بي‌پناهان آواره فلسطيني فراهم كرده، به نام دفاع مشروع حمايت مي‌كنند!

وزير امور خارجه كشورمان با اشاره به اينكه هيچگاه حقوق بين‌الملل تا اين حد به مسخره گرفته نشده بود كه يك گروه كوچك از فعالان صهيونيستي و حاميان آن‌ها را راضي نگه دارد، كشتار مردم به ويژه كودكان و زنان فلسطيني را نمونه بارز جنايت جنگي ناميد و گفت هيچ قاعده بين‌المللي با هيچ تفسير و با هيچ نوع برداشتي نمي‌تواند نامي جز نسل‌كشي، جنايت عليه بشريت و جنايت بين‌المللي بر اين اقدامات بگذارد.

ظريف در ادامه خاطر نشان كرد ضروري است همه ما به عنوان كشورهاي اسلامي كه نزديك‌ترين ارتباط قلبي، جغرافيايي، تاريخي، ديني و ديدگاهي با اين معضل اساسي در منطقه و جهان داريم، بر اين امر اصرار كنيم كه جامعه بين‌الملل ناگزير است با اين روش‌‌هاي ضد بشري به طور جدي برخورد كند و در غير اينصورت اعتباري براي آن باقي نخواهد ماند.

محمدجواد ظريف با تأكيد بر نقش قهرمانانه مردم غزه و فلسطين عليرغم همه فشارها و مقابله، مبارزه و ايستادگي آن‌ها در برابر كشتارهای روزافزون رژيم صهيونيستي، از كشورهاي اسلامي انتقاد كرد و گفت ما كنار نشسته‌ايم و به اختلافات و در‌گيري‌هاي داخلي مشغوليم و با فجايعي همچون تروريسم كور و افراطي‌گري دست و پنجه نرم مي‌‌كنيم. آيا زمان آن نرسيده كه به بركت ماه رمضان به اين درك و خودباوري برسيم كه جز در سايه مقاومت، همبستگي، همدلي و حركت منظم و يكپارچه به عنوان جهان اسلام، قدس شريف و مردم قهرمان فلسطين آزاد نخواهند شد!؟

وزير امور خارجه كشورمان در پايان تأكيد كرد هرقدر ما در اين امر مهم تعلل كنيم، در وظيفه انساني و اسلامي خود تعلل كرده‌ايم. غزه چشم‌انتظار كمك، حمايت و دعاي ما و چشم انتظار برنامه مدوني براي شكستن حصر و پايان دادن به جنايات رژيم صهيونيستي، بنا به خواست ملت فلسطين است.

پيش از سخنان دكتر ظريف، صلاح زواوي، سفير فلسطين در تهران، با تشكر از حمايت ايران از مردم فلسطين، بر لزوم وحدت ميان فلسطيني‌ها و امت اسلامي تأكيد كرد و گفت وحدت ملي فلسطيني‌ها و بازگشت مسأله فلسطين به مسأله اصلي در جهان اسلام، نيازمند تحكيم وحدت در جهان اسلام است. مسؤوليت ما در جهان اسلام همدوشي و اتحاد در جهت برچيدن غده سرطاني اسرائيل و پاكسازي زمين قدس و فلسطين و مكان معراج پيامبر (ص) است.